Kapat

Evrenin Sonu Nasıl Olacak?

Evrenin sonu hakkında daha önce bir çoğumuz filmler, diziler izledik hatta bunları anlatan ayrıntılı kitaplar okuduk. İlginçtir ki insanların büyük çoğunluğu buna insan dışı varlıkların sebebiyet vereceğini düşünüyor ancak şuan ki bilgilerimiz ile bunun fizik kanunlarının sebep olacağına eminiz.

Dört büyük teori: Büyük Donma, Büyük Çöküş, Büyük Değişim, Büyük Parçalanma.

BBC Earth’ın bu konu hakkında ki yayınlamış olduğu makaleyi bir çoğumuzun anlayabileceği, gözünde canlanacak biçimde anlatmaya çalışacağız.

1)Büyük Donma 

Evrenin oluşmaya başladığı ilk günden beri genişlemeye devam ettiğini bir çoğumuz biliyoruz. Bunun sebebini daha net bir şekilde öğrenebilmiş değiliz fakat en çok fikir birliğine sahip olan fikir ise: Termodinamiğe dayanıyor.

Nedir bu termodinamik ?

Termodinamik: Isı enerjisiyle kinetik enerji arasındaki ilişkileri ve bu konuyla ilgili olayları konu alan fizik dalı diyebiliriz.

Bir çok film de Dünya’nın ve Evrenin sonu sistemlerin içinde ki Güneş benzeri yıldızların büyüyerek i sistemi yok etmesinden geçer. Daha açıklayıcı olmak gerekirse: Evrenin sonunun yanarak gerçekleşeceğine inanırlar.

Büyük Donma bu fikre benzer ancak çok daha farklıdır. BBC Earth’a bulunan makalede ” Bu kulağa daha hoş gelse de ısı ölümü yanıp kül olmaktan daha beter” diyorlardı. Haklılar da.

Çevrenizde ki her şeyin ısıları farklıdır. Büyük Donma teorisinde bu ısı farklılığının ortadan kalkacağı öne sürülmüştür. Yani biz insanlarda dahil işe yaramaz hale geleceğiz diyebiliriz.

Buna ne sebep oluyor peki? Elektron kavramını bir çoğumuz işitmiştir, eğer ısı farkı olmazsa o elektronlar hareketliliğini yitirir. Kısacası madde tüm özelliğini yitirir.

2) Büyük Çöküş

Albert Einstein’ın  İzafiyet Teorisi kavramını duymayan yoktur sanırım. İzafiyet var oluşu açıklamaya çalışırken, Genel izafiyet yok oluşu açıklamaya çalışıyor da diyebiliriz kısaca. Evrenin sürekli genişlemeye devam ettiğini biliyoruz. Ayrıca Evren diye kullandığımız kavramın aynı zaman da bir bütün olduğu gerçeği de vardır.

Big Bang teorisine göre evren bir bütün olarak genişler, bir bütün olarak daralır. Bu teori de en büyük etken yer çekimi olarak adlandırdığımız şeydir. Evren ne kadar genişlerse içinde bulundurduğu madde miktarı da o kadar artacaktır.

Ayrıntı burada işte: Einstein’a göre evren bir noktadan sonra bu madde miktarına dayanamayacak ve bir zamanlar büyüyen evren, daha hızlı bir şekilde çökecektir.

3) Büyük Değişim

Yeni yeni keşfedilen ve evrenin %70’lik bir kısmını oluşturduğu düşünülen KARA MADDE denilen bir element vardır. Olayı anlamamız için BBC Earth’ın verdiği örnek:

Saf suyu tertemiz bir cam bardağa koyup sıfırın altı bir dereceye kadar soğutursanız su donma noktasının altında bile süper soğuk bir halde sıvı olarak kalmaya devam edecektir. Suda herhangi bir parçacık olmadığı ve bardakta da pürüz bulunmadığı için buzun oluşması mümkün olmayacaktır. Fakat bardağa bir tane buz kristali bıraktığınızda su hızla donacaktır.

Aynı bu örnekte ki gibi Evrenin büyük kısmını oluşturan kara maddeye olabileceği ön görülüyor. Peki bu nasıl olacak? Şöyle ki evrende incelediğimiz, maddelerin belirli bir kimyasal ve maddesel yapısı vardır. İşte bu su örneğinde olduğu gibi bu kimyasal yapıyı değiştirecek evrenin farklı bir köşesinde saklanmış olabilecek küçük bir baloncuk olduğuna inanıyorlar. Şimdilik bu baloncuğun varlığı kanıtlanmış değil.

Bu sadece bir teori. Bence bu en kötü teori. Düşünsenize, yaşadığınız ortamda ki her şeyin yapısı değişiyor…

4)Büyük Parçalanma

Karanlık Maddenin Evrenin büyük kısmını oluşturduğunu söylemiştik. Şimdi sizi şaşırtacak nokta şu ki: Karanlık Maddenin Yoğunluğu, Dünya’nın kinden bile azdır. İşte bu teorinin kaynağı da bu:

Bu kadar az yoğun olan bir madde Evrenin%70’ini oluştururken bu kadar güçlü ise…

Bu maddenin yoğunluğu artarsa, bir çok değişime sebep olabilir. Bu maddenin yoğunluğu artarsa sistemler parçalanır, yörüngeler değişir. Kısacası Evren parçalanır.

***

Evrenin sonu hakkında ki teoriler bu kadar. Bunların hiç birinin kesin bir kanıtı yok. Kimilerine göre bunlar sırayla bile olabilir. Bu bahsettiğimiz sonlar belki trilyon yıl belki de daha fazla sonrası için…

Sizin görüşleriniz nedir? Evrenin sonu hayalinizde ki gibi mi yoksa beklemediğiniz kadar sıkıcı mı? Yorum da belirtirseniz seviniriz 🙂

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir