Kapat

Sanal Nesneleri Dokunmadan Hareket Ettiren Elektronik Cilt

Bir elin dalgasıyla bir ışığı kontrol etmeyi veya kolun derisinden bir telefonu kontrol ettiğinizi düşünün. Bu teknoloji hemen yanınızda olabilir.

Bilim adamları sanal nesneleri dokunmadan değiştirebilen elektronik bir “e-cilt” geliştirdiler. İnce, esnek cilt, yazılımın uzaktan kontrol edilmesini sağlayan manyetik sensörler içerir. Kullanıcılar bir el sallayarak veya e-deriye dokunarak sanal aramaları ve klavyeleri denetleyebilirler.

Sanal gerçeklik teknolojisini akıcı hale getirme

Çoğu sanal gerçeklik teknolojisi kullanışlı değil. Öte yandan neredeyse hiç fark edilmeyen e-deriler, yumuşak, esnek ve bir saçtan yirmi kat daha incedirler. Araştırmacılar Science Advances’de yayınlanan bir çalışmada, “Bu teknoloji navigasyon, robotikte hareket izleme, rejeneratif tıp, spor ve oyun ile desteklenen gerçeklik arasındaki etkileşimlere yönelik bir çalışma uygulayacaklar” dedi .

Bir Saç Derisinden Daha İnce

Araştırmacılar, teknoloji “etkileşimli cihazların yeni bir sınıfını” temsil etiğini belirtti Benzer cihazlar genellikle denetleyici ile kontrol edilen nesne arasında doğrudan görüş hattı gerektiren optik teknolojiyi temel alıyor. Bu e-derileri yerine bir manyetik alanla etkileşim kurarak çalışması anlamına geliyor.
Dresden, Leibniz Katı Hal ve Malzeme Araştırmaları Enstitüsü’nden Denys Makarov’a “Herhangi bir optik tabanlı platformun aksine, cihazlarımız herhangi bir özel aydınlatma koşullarına ihtiyaç duymuyor ve karanlıkta çalışabilir” dedi.
Yukarıdaki videoda görebileceğiniz gibi, bir elle kullanılan bir sensör bir mıknatıs ile etkileşime girer. Yazılım, sensörün manyetik alanla olan hareketine cevap verecek şekilde programlanmıştır; bu durumda sanal bir ampul görevi görür.
Makarov, “Bu cihazlar nesneleri sanal gerçeklikte dokunarak, döndürerek, takas edebilmek veya doğal olarak bir eli hareket ettirerek standart” yakınlaştırma / uzaklaştırma “işlevleri gerçekleştirmek için uygulanabilir.” dedi.
E-cilt gerçek dünyada olduğu kadar sanal da kullanılabilir. Makarov, işaret ettiği gibi, “son derece esnek ve hafif” olduğu ve hareketi engellemediği tıbbi tedavide uygulanan teknolojiyi öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.