Kapat

Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güçlü bir oyun platformu kurmak veya satın almak istiyorsanız, ekran kartına çok dikkat etmeniz gerekecek ve ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenleri düşünmeniz gerekecektir. Ekran kartı bir oyun bilgisayarındaki en önemli bileşendir. Ancak bir GPU satın almak zor bir iş olabilir, çünkü kullandığınız monitörün türünden, kasanızın boyutuna ve daha fazlasına kadar göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var. Peki, ekran kartı alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor ve ekran kartının hangi özellikleri daha önemli?

Ancak yeni bir ekran kartı alacaksanız bu kadar gözünüzde büyütmenize gerek yok. Bütçenizi, PC gereksinimlerinizi ve performans hedefinizi biliyorsanız, size en uygun grafik kartını bulmanız çok kolay olacaktır.

Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

AMD mi Nvidia mı?

Günümüzün GPU pazarı, farklı üreticilerin bulunduğu yüzlerce ekran kartıyla doludur, ancak yalnızca bu iki şirket bu bileşenleri destekleyen GPU’lar üretiyor. Bu şirketler tabii ki Nvidia ve AMD. Hangisini almalısın, Nvidia mı AMD mi? Hepsi kişisel tercihlerinize dayanıyor.

Sıkı bir bütçeniz varsa, AMD’ye koşun. Hiçbir şey fiyatta AMD’yi yenemez AMD Radeon RX Vega 64 şu anda AMD ailesinin en güçlü ekran kartını yaklaşık 500$’a sahip olabiliyorsunuz . AMD rekabetçi fiyatlı, ancak güçlü bir bütçe, orta seviye ve daha yüksek GPU’lar sunar. Bununla birlikte, Nvidia’nın son teklifleriyle karşılaştırıldığında, AMD kartları daha az güç tüketiyor.

Saf performans sergiliyorsanız, Nvidia tercihiniz olmalıdır. AMD’den hiçbir şey bugün Nvidia’nın en üst seviye RTX kartlarından daha iyi performans gösteremiyor. Ancak, yüksek bir fiyat etiketi Nvidia ile geliyor. Nvidia “Oynamak için para vermen gerekiyor.” öncülüğünde ilerliyor. Üst seviye kartlarından biri olan RTX 2080 Ti, yaklaşık 1.700 dolar değerinde.

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Daha önce de belirtildiği gibi, bugün piyasada Asus, EVGA, Gigabyte ve daha pek çok üreticinin kendi markasını oluşturan ekran kartları mevcut. Bu kartların tümü Nvidia veya AMD GPU’lar tarafından desteklenmektedir.

Ancak, bellek tipi, kullanılan soğutucu, hız, bant genişliği ve daha fazlası açısından birbirlerinden farklıdırlar. Bu bileşenlerin her birinin nasıl çalıştığını bilmek, sizin için mükemmel kartı seçmenize yardımcı olabilir. ekran kartı alırken dikkat etmeniz gerekenler:

1. Uyumluluk

Hiçbir şey, yeni ekran kartınızı takmak için kasanızı heyecanla açmaktan daha sinir bozucu olamaz, çünkü 1 cm uzun olduğunu gördüğünüz an heyecan düşüşü olacaktır.

Güç kaynağını da not alın. Kaç watt değeri var ve kaç adet konektörü var? Satın almak istediğiniz grafik kartı ile bu bilgileri çapraz referans alın.

2. Platform

Sisteminiz, satın almanız gereken ekran kartını belirler. Sisteminizin sınırlarını bilmek size para sorunu ve baş ağrısından kurtulmanızı sağlayablir . Örneğin, Pentium veya Celeron gibi daha eski bir çift çekirdekli işlemci kullanıyorsanız, üst seviye ekran kartlarına yetmeyecektir. Bu gibi durumlarda, orta sınıf kartlara yönelin ve zor kazandığınız paradan tasarruf edin.

Ekranınız da dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Daha eski bir 1280 x 1024 çözünürlüklü monitör kullanıyorsanız, yüksek kaliteli grafik donanımı gerektirmezsiniz.

3. Bellek ve Bant Genişliği

Birçoğu size ekran kartı ne kadar yüksek olursa, performansın o kadar iyi olduğunu söyleyecektir. Eh, her zaman durum böyle değil. 4K gibi ultra yüksek çözünürlüklerde veya çevre birimlerinde birden fazla monitörle kullanmıyorsanız, RAM miktarı fazla bir fark yaratmaz. Ayrıca, çoğu üst seviye grafik kartının tümü varsayılan olarak yüksek bellekle gelmiyorsa.

Daha fazla dikkat etmeniz gereken bant genişliği. GPU tarafından işlenmeye hazır veriler genellikle kartın GDDR3 ve GDDR5 adlı özel belleğinde depolanır. GDDR5 belleğinin aynı hızda iki kez GDDR3 bant genişliği sağladığını unutmayın.

Bellek bant genişliği önemli bir performans belirleyici olduğundan, daha iyi performans için daima GDDR5’i seçmelisiniz. Aslında, performans söz konusu olduğunda, 1 GB GDDR5, 4 GB GDDR3’ten daha fazla tercih edilir.

5. TDP Değerleri

İşlemci gibi, GPU da yaptığı tüm işlemlerde TDP değerleriyle gösterilen ısıyı üretir. TDP değerleri, GPU’yu kabul edilebilir bir sıcaklıkta tutmak için gereken güç miktarını gösterir. GPU ne kadar güç isterse, o kadar fazla ısı üretecektir. Bu nedenle, her zaman en düşük TDP değerine sahip GPU’yu tercih edin.

“Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine 1 yorum

  1. Angel_Melek177 says:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir