Kapat

DSLR Ayna Temizliği Nasıl Yapılır?

Fotoğraflarınızda lekeler, veya diğer kusurlar görürseniz, muhtemelen DSLR‘nizin temizlik zamanı gelmiştir. Favori dijital kameranızın içine girip tozunu almak çok kolay. Aynayı temizlemeniz gerekiyorsa, fotoğraf makinenizin geri kalan kısmının temiz olmasını sağlamanız gerekiyor.. Bazen, havadaki toz veya polen gibi çevresel faktörlerin neden olduğu bir fotoğrafta toz gibi görünen şeyleri görebilirsiniz. Fotoğraf makinenizin iç kısmını temizlemek tamamen risksiz bir şey değil, dikkatli olmanız durumunda herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 

 

 

 

 

 

 

Neye ihtiyacınız olacak?

  • Kuru, tüysüz mikrofiber bez
  • Lens temizleyici
  • Hava üfleyici
  • Lenspen veya kamera fırçası

Bu öğelerin çoğu ayrı olarak satın alınabilir veya bunları iyi bir lens temizleme kiti içerisinde alabilirsiniz .

Vizörü Temizleme

Vizöre bakınca toz görüyorsanız, ancak fotoğraflarınız temizse, o zaman sadece temizlemeye ihtiyaç duyan vizörünüzdür. Vizörü, gerektiği gibi köşelere girerek yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle veya pamuk çubukla temizleyebilirsiniz.

Mercek Temizleme

Objektif kapağını çıkarıp dıştaki objektifi toz veya leke olup olmadığını kontrol edin. Objektifi temiz bir mikrofiber bez ile silin. Ortadan başlayarak kenara doğru yuvarlak bir hareketle silin.

Ardından objektifi kameradan çıkarın ve arka mercek için aynı işlemi tekrarlayın.

Aynanın Temizlenmesi

Objektifi DSLR cihazınızdan çıkardıktan sonra, Fotoğraf makinesini ters çevirin ve elle sıkılan bir hava üfleme üfleyici kullanarak hava verin. Bu, kamera gövdesinde sıkışan tozların çoğunu çıkarması içindir.

Daha sonra, bir kamera fırçası veya kuru bir mikrofiber bezi kullanarak ayna tozunu hafifçe fırçalayın. Tozu yavaşça arkaya doğru fırçalayın.

Son olarak, aynanın hemen altında yer alan odaklama ekranını temizleyebilirsiniz. Bu son derece hassas bir bileşen, bu nedenle bir bez yerine bir lens fırçası veya fotoğraf makinesi fırçası kullanın.

İşiniz bitince, vizörü kontrol edin. Görüntü temiz görünüyorsa, merceği tekrar takabilirsiniz. İki farklı test cismiyle cihazınızı kontrol edin. Her ikisinin de temiz olduğundan emin olmak için her iki fotoğrafı inceleyin. Her iki fotoğrafta da bir leke görürseniz temizleme işlemini tekrarlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir