Kapat

Çığlık Tablosunun Ardında Yatan Gerçekler?

Norveçli ressam Edvard Munch’ın en ikonik sanat eseri olan, “Çığlık” tablosu, hepimizin bildiği gibi gerçekten çığlık atmıyor. Tam tersi resmin kahramanı bir çığlığa tepki gösteriyor.

Munch, bu muhteşem resmin orjinalinin siyah-beyaz bir litografında (Taş baskı) olduğunu söylüyor. Munch’un şu sözleri dikkat çekiyor: “Doğanın her yerinde büyük ağlama hissettim.”

Çığlık tablosunun arkasında yatan asıl gerçek şöyle ifade ediliyor; figür çığlığı dinliyor ve kulaklarını kapatıyor. Bu tablo 1893’te tamamlandı, ancak bu tablonun birkaç varyasyonunu da mevcut.

“SANAT, MUNCH’UN KİŞİSEL RUH HALİNİN BİR YANSIMASIDIR.”

Çığlık ve Çaresizlik

Bu tablonun, Norveçli sanatçının duygularının görsel bir yansıması olduğu bilinmektedir. Bartrum’a göre “Bu tablonun çok açık bir duygusal etkisi bulunuyor.”

1893’ten sonraki yıllarda bu resim evrensel bir endişe sembolü haline geldi ve “bağıran kişi” emojisinin temelleri atıldı. Emojitracker web sitesine göre , dünyada 53. en çok kullanılan emoji 😱😱

Eğer Londra’daysanız veya seyahat etmeyi planlıyorsanız, British Museum 11 Nisan – 21 Temmuz tarihleri ​​arasında “Edvard Munch: sevgi ve keder” adlı sergisi litografi olarak sergileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir