Kapat

👀 Bu Kök Hücre İmplantı, Körlüğü Ortadan Kaldırabilir

Bu Kök Hücre İmplantı, Körlüğü Ortadan Kaldırabilir

Kök hücre devrim hayali henüz gerçekleşmemiştir  ancak küçük bir çalışma, teknolojiyi maküler dejenerasyonu önlemek için kullandığını göstermektedir.

İnce bir insan embriyonik kök hücre tabakasından yapılan bir göz implantı, yaygın bir görme kaybı biçimi için etkili bir tedavi olabilir.
Güney California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir ay boyunca steril bir laboratuvarda kök hücre zarlarını ürettiler ve daha sonra gelişmiş ülkelerde körlüğün önde gelen nedeni olan “kuru” makula dejenerasyonu olan dört kişinin gözlerine soktular. Dünya çapında tahmini 196 milyon insan 2020 yılına kadar bir tür maküler dejenerasyona sahip olacaktır.
Kuru tipte insanlar, ışık algılayıcı fotoreseptörleri destekleyen ve besleyen bir hücre tabakası olan retinal pigment epitelinin ilerleyen bir incelmesinden muzdariptir. İmplantın yerini alması öngörülen bu hayati tabaka olmadan fotoreseptör hücreler de ölür ve insanlar görme güçlerini yavaş yavaş kaybeder.
Araştırmacılar bir yıl boyunca dört hastayı izlediler ve görme güçlerinin azalmadığını tespit ettiler.
Çalışma, implantın güvenliğini test etmek amacıyla yapıldı, bu nedenle sadece çok gelişmiş maküler dejenerasyon olan hastalar dahil edildi. Bundan dolayı, yazar yazar Amir Kashani, görüşte bir iyileşme beklemediğini söylüyor. “Ameliyattan sonra, bir hasta ameliyattan önce bir göz çizelgesinde 17 harf daha okuyabilir” diyor. 
İki hasta da bakışlarını öncekinden daha iyi odaklandı. Sonuçlar günümüzde Science Translational Medicine dergisinde yayınlandı . Kashani, implantın hastalığın erken evrelerinde insanlar için daha etkili olacağını düşünüyor.
Kök hücreler 20 yıl önce insan embriyosundan çıkarıldığında, bilim adamları vücuttaki herhangi bir hücre tipine dönüşme yeteneklerine hayret ettiler ve kısa bir süre sonra, göz hastalıklarından diyabetlere kadar her tür hastalığın tedavisi için kullanılacağını düşündüler. Ama bu hayal henüz gerçekleşmedi . ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış hiçbir embriyonik kök hücre tedavisi yoktur ve bu tür tedavilerle ilgili çoğu insan çalışması, kayda değer sonuçlar vermiştir.
Araştırmacılar, örneğin, embriyonik kök hücreleri doğrudan göz içine enjekte etmeyi denediler, ancak hücreler göz çevresinde hareket etti ve çok etkili değildi. Kashani, “Teşvik etmemizin sebebi, hastalığa neden olan tam anatomik bozukluğun yerini almamızdır” diyor.

“👀 Bu Kök Hücre İmplantı, Körlüğü Ortadan Kaldırabilir” üzerine 1 yorum

  1. Engin Sunal says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir