Kapat

Su Dolu Bir Beyinle Yaşayabilir Miyiz?

Su Dolu Bir Beyinle Yaşayabilir Miyiz?

Göründüğü kadar inanılmaz olduğu için, normal bir varlığa liderlik eden insanlarda, kranial kutunun büyük bir kısmı beyaz madde ya da gri madde ile oluşur. Buna hidrosefali denir.

Bir Fransız yönetici, 2006 yılının Haziran ayında, bir banal siyatik için Timone (Marsilya) hastanesine gitti. Ama MRI sırası gelince, doktorlar düşünülemez olanı keşfettiler: kafasında neredeyse hiç su yoktu! Daha spesifik olarak, beyin omurilik sıvısı, bu sıvı, beyni koruyan % 99 sudan oluşur.

Doktorlar doğduklarında hidrosefali, serebral ventriküllerde bu sıvının anormal bir birikimi yaşadığını öğrenirler. Sıvıyı kan dolaşımına boşaltmak için ona bir şant takıldı.

Ama yıllar boyunca bu şant artık yeterli değildi. Ensefallon, kafatasına yapıştırılmış ince bir doku tabakası oluşana kadar aşamalı olarak itildi ve sıkıştırıldı. Ve beyin hacmi% 50’den% 75’e düştü! Kalp hızı ve nefes alma gibi hayati fonksiyonları düzenleyen alandan kurtulmuştur. Küçük bir görsel korteks ve motor korteks gibi görünüyor.

Beynin diğer kısımları devraldı

Böyle bir açıklığa rağmen, IQ 75’e ulaşır ve nöropsikolojik testler normal bilişsel yetenekleri ortaya çıkarır. Bu nasıl mümkün olabilir? Nörologlar, artıklıktan başlayarak sadece formüle etmek için hipotezlere sahiptirler. Ya da çakışan sistemler : eğer biri bozulursa, diğerleri devralınır. Bazı beyin bölgeleri “kurban edilebilir”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir