Kapat

Böyle Bir İnsan Yumurtası Hiç Görülmedi

Böyle Bir İnsan Yumurtası Hiç Görülmedi

Bilim insanları, yumurtalık dokusunun en erken evrelerinden başlayarak, farelerde daha önce alınmış olan bilimsel bir adım olan, laboratuvarda insan yumurtalarını tam olgunluğa kadar yetiştirmede ilk defa başarılı oldular.

Test sonuçları, Cuma günü Molecular Human Reproduction adlı dergide yayınlayan İngiltere ve ABD’li bilim adamları, bir gün rejeneratif tıp terapilerinin geliştirilmesine ve yeni infertilite tedavilerine yardımcı olabileceğini söyledi.

Edinburgh’daki iki araştırma hastanesinde ve New York’ta İnsan Üreme Merkezinde,bilim insanlarının yaptığı bu son çalışma, insan yumurtalarının ilk aşamasından en son aşamasına dek ilk gelişmeler oldu.

Imperial College London’daki endokrinolojide kıdemli klinik öğretim görevlisi Ali Abbara, “Bu erken veriler, bunun gelecekte de uygulanabilir olabileceğini düşündürüyor” dedi.

“Fakat teknoloji erken bir aşamadadır ve bu yumurtaların süreç boyunca normal kalmaya devam edip etmediğini tespit etmeden önce tekniğin emniyetli ve optimize edilmiş olduğundan emin olmak için çok daha fazla çalışma yapılması ve sağlıklı olabilecek embriyolar oluşturmak için döllenme yapılmalıdır.”

İngiltere’deki Kent Üniversitesi’nden bir genetik profesörü olan Darren Griffin, bu buluşun “etkileyici bir teknik başarı” olduğunu söyledi.

Başarı ve güvenlik oranları iyileştirilirse, gelecekte kemoterapi tedavisi görürken doğurganlıklarını korumak isteyen kanser hastalarına yardım edebileceğini, doğurganlık tedavilerini iyileştirebileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir