Kapat

Ay’dan Daha Yakın Mesafeden Bir Asteroid Geçecek

Yeni keşfedilen kaya Cuma öğleden sonra 39.000 mil uzaklıktan Dünya yakınından geçecek. Ay’ın Dünya ile olan mesafesinden kat kat fazla. Asteroid yaklaşık 50 feet ila 130 feet boyutunda.

NASA’nın Yakın Dünya Nesneleri Araştırmaları Merkezi yöneticisi Paul Chodas, asteroitlerin bu boyutta genellikle bu kadar yakın gelmediğini söyledi: yılda sadece bir veya iki kez.

Bu hafta ikinci bir asteroit bizi rahatsız edecek. Salı günü, bir asteroid 114.000 mil içinde geçti, ayın biraz ötesinde. NASA’nın finanse ettiği Arizona’daki Catalina Sky Survey’deki gökbilimciler tarafından bu haftaki asteroitlerin her ikisi de 4 Şubat’ta keşfedildi. Chodas’a göre geçen yıl, daha önce bilinmeyen yaklaşık 2000 civarında asteroit keşfedildi.

Apophis adlı küstah bir asteroid – yaklaşık 1.000 feet veya 300 metreden – tahminen, 2029’da Dünya ile ay arasındaki mesafenin sadece onda birinde geçecek. Bu arada gökbilimciler, kozmik gölgelerde gizlenmiş asteroitler arıyorlar .

“Bu gezegenler, gezegenimize çok yaklaşıncaya kadar keşfedilmeleri için çok küçük,” diye yazdı.

15 Şubat 2013’te Rusya’nın Çelyabinsk kentinde durum böyle; gelen nesne – atmosfere girerken yoğun bir ateş topu – herkesi şaşkına çevirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir