Kapat

Ayaklarım Neden Yanıyor? Ayak Yanmasının Sebepleri?

Herkes hayatında en az bir kere ayaklarının yandığını hissetmiştir, ama neden ayaklarımız yanıyor? Sebebi nedir? Böyle kötü bir semptom ciddi bir hastalığın başlangıcını işaret edebilir mi? Ayak yanması kendi kendine geçer mi?

Ayak ve bacaklar neden yanıyor?

Ayakkabıları çıkardıktan sonra ayaklarda ve bacaklarda yanma hissi meydana gelebilir. Bu sebepler şunlardan kaynaklanabilir;

 • Alt ekstremitelerin kardiyovasküler hastalıkları: Varis, tromboflebit, ateroskleroz.
 • Konjenital kas patolojileri ve kemik gelişimi.
 • Ayak derisinde enfeksiyöz ve fungal lezyonlar.
 • Endokrinolojik ve metabolik patolojiler (örneğin, diabet mellitus).
 • Beriberi hastalığı

1. Vasküler patolojiler

Tromboflebit, varis, ateroskleroz ve diğer vasküler hastalıklar, bacak dokularındaki kan dolaşımını değiştirir. Bu nedenle iskemik değişiklikler ve kas atrofisi üretebilir.

Ayaklarda, vasküler hastalıklarla ilgili nedenlerden dolayı yanma hissi varsa, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Ödem
 • Dizlerin üstünde ve altında bacaklarda uyuşma
 • Damarlarda patlama hissi

Bu tür patolojilerin tedavisi, uzman doktorun yakın gözetimi altında gerçekleştirilmelidir.

2. Endokrin problemleri

Genellikle, bacaklar da endokrin hastalıkları nedeniyle yanar. Esas olarak diyabet nedeniyle, bu hastalık alt ekstremiteler de dahil olmak üzere vücuttaki damarları etkiler. Bu genellikle “diyabetik ayak” adı verilen bir komplikasyonun ortaya çıkmasına neden olur.

Endokrin bozuklukları bağlamında, metabolizma oldukça kötüdür. Bu tür hastalıklarda, ayakların derisi, özellikle topuklar üzeri kuru, ince ve çatlaklar meydana gelir. Bu tür sorunların tedavisi doktor tarafından yapılmalıdır.

3. Enfeksiyöz ve mantar lezyonları

Ayaklarda enfeksiyöz veya mantar lezyonu varsa yanma oluşabilir. Mantar lezyonları olduğunda, ayak parmakları ve ayak tırnakları en çok etkilenenlerdir. Böyle bir durumda acil tıbbi yardım almak ve farmakolojik tedavi görmek gerekir.

4. Alerji

Çok sık olarak, ayakların bizi yaktığı hissinin nedeni cildin alerjik reaksiyonudur. Bu durumda, ayaklar sadece yanmakla kalmaz, aynı zamanda karakteristik bir alerjik döküntü ile kaplanır. Cilt ve alerjenlerle doğrudan temas olduğunda bu sorun yoğunlaşır. Alerjinin nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Ayakkabıların yapıldığı malzeme.
 • Kumaş çorap, külotlu çorap, ayakkabı tabanlığı.
 • Ayakkabı tutkalı.
 • Ayak bakımı için krem, losyon ve diğer ürünler.

Bazen hastalar, ayaklarının sadece belirli ayakkabılarla ateş gibi yandığını fark ederler. Bu durumda, yapıldığı malzemeden dolayı alerjik bir reaksiyondan şüphelenmelisiniz. Sıklıkla bu reaksiyon, ayakkabılarda kullanılması tavsiye edilmeyen silikon, kauçuk ve sentetik deriden yapılmış ayakkabılar giydikten sonra ortaya çıkar.

Ek olarak, ayaklardaki alerjik reaksiyonlar, cilde çeşitli kozmetik ürünlerin uygulanmasının bir sonucu olabilir. Bu ürünler tüy dökücü kremler, losyonlar ve bronzlaştırıcılar içerir.

5. Rahatsızlık veren ayakkabıların uzun süreli kullanımı

Daha önce de belirttiğimiz gibi, özellikle geceleri ve yatmadan önce ayaklarda yanma olabilir. Sebepleri şunlardır;

 • Gün boyuuzun süre ayakta kalmak.
 • Aşırı fiziksel aktivite
 • Sıkı, aşırı gevşek veya rahatsız ayakkabıların yanı sıra topuklu ayakkabılar giyinmek.

Neden ayak tabanını yakıyorlar? Çok basit, rahatsız edici ucuz ayakkabılar ve yüksek topuklu ayakkabılar damarların diz altında genişlemesine neden olur.

Bu sürece, yanma hissi veren ayak dokularına kan beslenmesinde bir artış eşlik eder. Bu durum özellikle bütün gününü topuklu ayakkabılarla geçirmek isteyen kadınlarda sık görülür.

6. Hamilelik

Hamileler ayak kanmasından şikayetçiler. Hamilelik sırasında yanma belirtisi bir patoloji değildir. Aksine, annenin kilo alımı ve dolaşımın değişmesi ile ilişkilidir.

Genellikle, böyle bir durumda tıbbi bir tedavi gerekmez ve doğumdan sonra kendiliğinden geçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir