Kapat

Google Arama Geçmişini Silme

Tarayıcının arama geçmişini silmek, kayıtlı verilerden kurtulmak için yeterli değildir. Google, üzerinde aradığınız her şeyi saklar. Bu yazıda, hesabınızın arama geçmişini Google’dan tamamen nasıl silebileceğinizi göreceğiz.

Google’da arama yaptığınızda, yazdığınız kelimeleri veya cümleleri gösterdiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu durum arama geçmişinizden kaynaklanıyor.

Google geçmişinizi silseniz bile, Google sorguları tutuyor ve bu durum kullanıcının İnternet gizliliği için sorun yaratabiliyor. O zaman Google Chrome’un Önbelleğini Nasıl Kolayca Sileceğinizi öğrenelim.

Arama geçmişinizi tamamen silmek için Google arama geçmişini kullanmak yeterli değildir, peki neden? Çünkü genellikle, İnternet’e bağlandığınızda, Google hesabınıza giriş yapmış oluyorsunuz.

Arama motoru, geçmişinizi tarayıcınızdan silmiş olsanız bile, tüm arama geçmişinizin çevrimiçi ve önceki aramaların tam bir kaydını tutar. Geçmiş Google aramalarınızı ve diğer etkinliklerinizi çevrimiçi olarak nasıl sileceğinizi bilmeniz gerekir.

Arama ve sorgularla ilgili bu bilgiler , Google web sitenizdeki ‘Etkinliğim’ bölümüne kaydedilir ; burada Google geçmişinizi kontrol etme ve yönetme olanağınız vardır. Bu sayfa Google’da yaptığınız tüm işlerin tam bir listesini gösterir: haber, resim, video, indirme vb.

Google Arama Geçmişi ve Google Etkinliğim Nasıl Silinir?

Google’da, tarama geçmişi ve Google hesabınızdaki diğer etkinlikler gibi önceki aramaları silebilirsiniz. Etkinliğimde neyin saklı tutulduğunu kontrol edebilir ve istediğiniz zaman orada saklanan verilerin çoğunu kaydetmeyi durdurabilirsiniz.

Google’da geçmiş aramaları sil:

  1. Etkinliğim sayfasına gitmek için bağlantıyı takip edin.
  2. Zaman ve tarih dahil olmak üzere tüm geçmiş Google aramalarınızın bulunduğu bir sayfa görüntülenir. Orada silmek istediğiniz arama sorgusunu seçmeniz yeterli . Birden fazla sorgu seçmek istiyorsanız, ilgili kısımdan bunu da gerçekleştirebilirsiniz.
  3. Ardından , seçilen etkinlikleri silmek için “çöp kutusu” simgesine tıklayın . Bunun kesin bir eylem olduğunu ve geri alınamayacağını unutmayın.

Google’ın beni izlemesini nasıl önlerim?

Google arama geçmişinizi silmekten başka, neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz. İşletmenin çevrimiçi etkinliğinizi kaydetmesini önlemek için yapmanız gereken , bilgisayarınızı kullandıktan sonra her zaman Google hesabınızdan çıkmanız ve bilgisayarınızın profilini korumak için bir şifre kullanmalı, güvenliğinizi kırmaya çalışan davetsiz misafirlerden kaçınmalısınız.

Geçmiş aramalarınızı Google arama geçmişinde silmenin başka bir yolu var mı? Yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir