Kapat

Astronomi Nedir ve Kimler Yapar?

Astronomi, uzaydaki bütün nesnelerin bilimsel çalışmasıdır. Astronomi kelimesi  “yıldız hukuku” için kullanılan eski bir Yunanca kelimeden gelmektedir.

Astronominin bir parçası olan astrofizik bir adım daha önde ve evrenin kökenini, içindeki nesneleri anlamamıza yardımcı olmak için fizik yasalarını uyguluyor. Hem profesyonel hem de amatör gökbilimciler evreni gözlemler ve gezegenleri, yıldızları ve galaksileri anlamaya yardımcı olacak teoriler ve uygulamalar tasarlar.

Astronominin Dalları

Astronominin iki ana dalı vardır: optik astronomi (görünür gök cisimlerinin incelenmesi) ve optik olmayan astronomi (radyo sinyallerindeki nesneleri gama ışını dalga boyları boyunca incelemek için kullanılan aletler ile). “Optik olmayan”, kızılötesi astronomi, gama ışını astronomisi, radyo astronomisi vb. Gibi dalga boyu aralıklarına ayrılır.

Optik gözlem merkezleri hem yerde hem de sahada ( Hubble Uzay Teleskobu gibi ) çalışır. Bazıları, HST gibi, diğer ışığın dalga boylarına duyarlı aletlere de sahiptir. Ancak, radyo astronomi dizileri gibi belirli dalga boyu aralıklarına adanmış gözlemciler de vardır.

Bu araçlar, astronomların, düşük enerjili radyo sinyallerinden ultra yüksek enerjili gama ışınlarına kadar tüm elektromanyetik spektrumu kapsayan, evrenimizin bir resmini oluşturmayı sağlar. Nötron yıldızları , kara delikler, gama ışını patlamaları ve süpernova patlamaları gibi evrendeki en dinamik nesnelerin ve işlemlerin bazılarının evrimi ve fiziği hakkında bilgi verir. Bu astronominin dalları; yıldızların, gezegenlerin ve galaksilerin yapısını öğretmek için birlikte çalışır.

Astronominin Alt Dalları

  • Gezegen Astronomisi: Bir alt daldır ve bu alt dalın amacı araştırmacıların çalışmalarını güneş sistemimizin içinde ve dışındaki gezegenlere ve ayrıca asteroitler ve kuyruklu yıldızlar gibi nesnelere odaklanmasıdır.
  • Güneş astronomisi: Güneş’in yapısını inceler. Nasıl değiştiğini öğrenmek ve bu değişikliklerin Dünya’yı nasıl etkilediğini anlamak isteyen bilim insanlarına güneş fizikçileri denir. Yıldızımızın durmadan çalışmasını sağlamak için hem yer temelli hem de alan temelli araçlar kullanıyorlar.
  • Yıldız astronomisi: Yaratılışı, evrimi ve ölümleri de dahil olmak üzere yıldız çalışmalarına verilen addır. Gökbilimciler bu nesneleri tüm dalga boylarında gözlemler ve bilgiyi yıldızların fiziksel modellerini oluşturmak için kullanırlar.
  • Galaktik astronomi: Samanyolu Galaksisindeki nesnelere ve işlemlere odaklanır. Çok karmaşık bir yıldız sistemi, bulutsu ve toz sistemidir. Gökbilimciler, galaksilerin nasıl oluştuğunu öğrenmek için Samanyolu’nun hareketini ve evrimini inceler.
  • Ekstragalaktik astronomi: Bizim galaksimizin ötesinde kalan nesneleri araştırmak üzere çalışmaları vardır. Araştırmacılar, galaksilerin zaman içinde nasıl hareket ettiklerini, dağıldığını, parçalandığını, birleştiğini ve değiştiğini incelemektedir.
  • Kozmoloji (Evren Bilimi): Evrenin kökeni, evrimi ve yapısının incelendiği bilim dalıdır. Kozmologlar tipik olarak büyük resme odaklanır ve evrenin sadece Big Bang (Büyük Patlama)’den sonrasını modelleme üzerine çalışmalar yaparlar.

Birkaç Astronomi Öncüsü ile Tanışın

Yüzyıllar boyunca, astronomide, bilimin gelişimine ve ilerlemesine katkıda bulunan insanlar sayısız yenilikler ve fikirler ortaya atmıştır. Bugün dünyada kozmosun incelenmesine adanmış 11.000’den fazla eğitimli astronom vardır. En ünlü tarihi astronomlar, bilimi geliştiren ve genişleten önemli keşifler yapmıştır.

Nicolaus Copernicus (1473 – 1543), bir Polonyalı hekim ve avukattı. Rakamlara olan hayranlığı ve gök cisimlerinin hareketlerini araştırması onu güneş sisteminin “mevcut heliosantrik modelinin babası” olarak tanınıyor.

Tycho Brahe (1546 – 1601), gökyüzünü incelemek için aletler tasarlayan ve üreten Danimarkalı bir kişidir. Bunlar teleskoplar değil, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin konumlarını çok hassas biçimde çizmelerini sağlayan hesap makinesi tipi makinelerdi. Öğrencisi olarak başlayan Johannes Kepler’i (1571 – 1630) eğitmeye başladı. Kepler Brahe’nin çalışmalarına devam etti ve kendi başına birçok keşifler yaptı. Üç gezegensel hareket yasasını geliştirmesinin ardından ödüllendirildi.

Galileo Galilei (1564 – 1642), gökyüzünü incelemek için teleskop kullanan ilk kişiydi. Teleskopu bulan ilk kişi olarak bilsek de aslında yanlış bir bilgidir. Aslında Hollandalı gözlükçü Hans Lippershey ilk teleskopu icat etmiştir.. Ay’ın Dünya gezegenine benzer olduğu ve Güneş’in yüzeyinin değiştiğine (yani, Güneş yüzeyindeki güneş lekelerinin hareketi) karar veren ilk kişi oydu. Ayrıca Jüpiter’in dört uydusunun ve Venüs’ün evrelerini gören ilk kişiydi. Sonuçta Samanyolu ile ilgili gözlemleri, özellikle bilim camiasını sarsan sayısız yıldızın tespit edilmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Isaac Newton (1642 – 1727), tüm zamanların en büyük bilim adamlarından biri olarak kabul edilir. Sadece yerçekimi yasasını çıkarmakla kalmadı, aynı zamanda onu tanımlamak için yeni bir matematiğe ihtiyaç duyulduğunu fark etti. Keşifleri ve teorileri, 200 yıldan uzun bir süredir bilimin gelişmesini hızlandırdı ve modern astronomi çağında en önemli kaynak oldu.

Albert Einstein (1879 – 1955),Newton’un ağırlık yasasına bir düzeltme getirdi. Ancak, enerjinin kütle ile olan ilişkisi (E = MC2) astronomi için de önemlidir, çünkü Güneş ve diğer yıldızların enerjiyi oluşturmak için hidrojeni helyumla nasıl birleştirdiğini anlamanın temelini oluşturur.

Edwin Hubble (1889 – 1953) genişleyen evreni bulan adam. Hubble, o sırada gökbilimcileri rahatsız eden en büyük iki soruyu yanıtladı. Aslında, sarmal bulutsunun aslında Evrenin kendi galaksimizin ötesine uzandığını kanıtlayan başka galaksiler olduğunu belirledi. Hubble daha sonra bu diğer galaksilerin bizden uzaklıklarına orantılı hızlarda çekildiğini göstererek bu keşifleri takip etti.

Stephen Hawking (1942 – 2018), en modern bilim insanlarından biridir. Kara delikler ve diğer egzotik gök cisimleri hakkındaki önemli çalışmalar yapmıştır . Ayrıca ve belki de daha önemlisi, Hawking, evreni ve onun yaratılışını anlamamızı kolaylaştırmak için önemli adımlar atmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir