Kapat

Ev Yapımı Nane Reçeli Tarifi

Ev yapımı nane reçeli tarifi en kolay anlatımı ile sizlerle. Evde taze nane kullanarak nane reçeli yapmak eğlenceli ve oldukça kolay. Daha önce hiç konserve yapmadıysanız, işlem sırasında herhangi bir karışıklığı önlemek için bu yazıdaki talimatları birkaç kez okuduğunuzdan emin olun. Evde gıda boyaması kullanmıyorsanız, bu tarif tam size göre! Eğer ev yapımı nane reçeli yapmak istiyorsanız adımları uygulayabilirsiniz.

Jöle, yeşil gıda boyası kullanılmadan güzel bir altın rengine dönüşecektir. Nane reçelinizin tadını aylarca çıkarın ya da arkadaşlarınıza ve ailenize hediye olarak verin. Ev yapımı nane reçeli tarifi detayları.

Malzeme Listesi

  1. 1*1/2 su bardağı taze nane
  2. 2*1/4 su bardağı kaynar su
  3. 2 yemek kaşığı taze limon suyu
  4. 1 – 2 damla yeşil gıda boyası (isteğe bağlı)
  5. 3* 1/2 su bardağı şeker
  6. 1 (177 ml) poşet sıvı pektin

Adım 1: Kavanozları Sanitize Et

Kapaklı 236 ml dört konserve kavanozu sterilize edin. Bunu yapmak için birkaç seçenek var. Kavanozları buharlı bir rafın üzerine büyük bir su kabına yerleştirebilirsiniz (kavanozların kabın dibine temas etmemesi için bir raf kullandığınızdan emin olun) ve 10 dakika kaynatın.

Kavanozları yıkayabilir, kavanozları kurutabilir, sonra sadece cam kısımlarını (kapaksız) fırında bir fırın tepsisine yerleştirebilir ve 10 dakika boyunca 93°C’de pişirebilirsiniz.

Adım 2: Naneleri Durulayın

Naneleri soğuk suyla iyice yıkayın.

Adım 3: Naneleri Püre Haline Getirin

1/2 bardak nane yaprağı (sapları dahil) ayarlayın. Naneyi bir tencereye aktarın ve bir ahşap dövücü iyice ezerek püre haline getirin.

Adım 4: Kaynar Su Ekleyin

Tencereye 2*1/4 bardak kaynar su ve nane karışımını dökün ve üzerini örtün. Karışımı sobanın üstünde tamamen kaynatın, ardından ocaktan alın. Ardından karışımın 10 dakika demlenmesini bekleyin.

Adım 5: Suyu süzün

Nane yapraklarından suyu süzün ve nane yapraklarını atın. Bunu yapmak için bir süzgeç kullanabilir veya sıvıyı yapraklardan ayırmak için bir kabın içine dökebilirsiniz. Kalan nane suyu ihtiyacımız olan şey.

Adım 6: Nane Suyunu Tencereye Aktarın

1/3 su bardağı nane suyunu ölçün ve temiz bir sos kabına alın.

Not: Naneyi kaynatmak için kullandığınız tencereyi kullanabilirsiniz. Tencerede hiç nane yaprağı kalmadığından emin olun.

Adım 7: Gıda Boyası Ekleme (İsteğe Bağlı)

Nane reçelinin yeşil olmasını istiyorsanız, az miktarda yeşil gıda boyası ekleyin. Su bazlı gıda boyası kullanıyorsanız, sadece 1 damla yeterlidir. Jel gıda boyası kullanıyorsanız, 1/8 ile 1/4 çay kaşığı yeterli olacaktır.

Adım 8: Şekeri Karıştırın

Şekeri ekleyin ve iyice karıştırın. Tencereyi tekrar ocağın üzerine yerleştirin ve bir kapak ile örtün. Tamamen kaynatın.

Adım 9: Sıvı Pektin Ekleme

Karışım tam kaynama noktasına geldiğinde, sıcaklığı kesin ve 177 ml’lik sıvı pektini ilave edin ve karıştırın.

Adım 10: Kavanozlara Doldurun

Sıvı pektin iyice karıştırıldıktan sonra, karışımı hemen sterilize edilmiş kavanozlara aktarın, iyice doldurun (jöle ve kavanozun üst kısmında bir parmak kadar boşluk bırakın). Kavanozları sıkıca kapatın.

Adım 11: Kavanozların Havasını Kontrol Etme

Büyük bir tencerenin dibine bir raf yerleştirin ve tencerenin yarısını suyla doldurun. Tamamen kaynatın. Kavanozları kabın içine dikkatlice yerleştirin ve kavanozlar arasında birkaç cm boşluk bırakın. Gerekirse, su kavanozların üst kısımlarından en az 3 cm olana kadar kaynar suyu dökmeye devam edin. Su kaynamıyorsa, tekrar kaynama noktasına getirin. Tencereyi örtün ve 10 dakika boyunca işlemden geçirin.

Kavanozları tencereden çıkarın ve soğumaları için tezgahın üzerine veya bir havluya koyun. Kavanozlar soğutulduktan sonra, kapağın ortasını delerek tamamen sızdırmaz olduklarını test edin. Kapak geriye doğru atarsa, bu, kavanozun tamamen kapanmadığı ve taze kalması için buzdolabında olması gerektiği anlamına gelir. Kavanozlar tamamen kapalı olduğu sürece kilerde oda sıcaklığında saklanabilirler.

Bu yazımızda, ev yapımı nane reçeli tarifi bilgisi verdik. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir