Kapat

150 Yıl’da Bir Gerçekleşen Süper Kanlı Mavi Ay!

31 Ocak’da ortaya çıkacağı söylenmekde.Yaklaşan süper ay ‘a doğru görüntüleme bölgelerindeki insanlara bir ay tutulması sunacak. Tüm eylemleri çevrimiçi olarak da yakalayabilirsiniz.

Tehditkar gibi geliyor, ama süper mavi bir kan ayı, aslında ayın olaylarının mükemmel bir fırtınası onun çekici adını alır.31 Ocak’ta geliyor. Kurt adam olmayacak, ama ay gözlemcileri için dokunun muhteşem bir göksel görünümü olacak. 
Bu ismi ayıralım. Topkapı yörüngesinde dolunaya en yakın noktada olduğunda (perigee olarak da bilinir) bir süpermarket olur. Mavi ay, takvim ayında ikinci bir dolunaya verilen addır. 1 Ocakta zaten bir süper mermi yaptık . Ay, ay ışığının kırmızımsı renk aldığında, tam bir ay tutulması sırasında bir kan ayı olur. 
Ay tutulması, Kuzey Amerika, Avustralya, Ortadoğu, Asya ve Rusya’nın bir bölümünde görülecektir. Bulunduğunuz yerde ve ne zaman görülebileceğini öğrenmek için NASA’nın toplam ay tutulması haritasına bakabilirsiniz  .
NASA ay blog yazarı Gordon Johnston , “Hava izin verdiği takdirde, West Coast, Alaska ve Hawaii, baştan sona tümlük açısından muhteşem bir manzaraya sahip olacak” diyor . Bu bölgelerdeki Ay izleyicilerinin sabah çok erken kalkması gerekiyor. İşte  daha iyi görüntüleme süreleri .
Bu bölgelerden birinde yaşamak istemiyorsanız ya da hava durumu baş gösteriyorsa , NASA TV’nin canlı yayını ayarlayarak deneyimin keyfini çıkarabilirsiniz . Los Angeles’ta Griffith Gözlemevi ayrıca canlı çevrimiçi bir görünüm sunacak. 
Johnston’un keyifli ay günlüğü , 31 Ocak ayıyla ilişkili diğer tüm isimleri kapsar: uzun gece ayı, kurt ayı, kar ayı, buz ayı, eski ay veya ay. Yule’den sonra. Ne istersen onu ararsın, görünmesi güzel olur.
İlk yayın tarihi 19 Ocak, 10:13 PT. 
Güncelleme, 27 Ocak, 9:52 PT. PTT: Ayın şahsen veya çevrimiçi olarak nasıl görüleceği ile ilgili bilgiye yer veriyor.
31 Ocak 2018 Çarşamba günü Türkiye saati ile 13:51 ve 19:08 saatleri arasında Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması ve 16:29’da 11° Aslan burcunda Dolunay meydana gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir