Kapat

Bitcoin ve Kripto Para Birimi’nin Kısaca Tarihi

Bitcoin ve Kripto Para Birimi'nin Kısaca Tarihi

Bitcoin, kriptokrasi birimi fiyatı ilk kez 11.500 dolar‘ı geçmişti. Ve şimdi ise daha da yükseklerde kendini gösteriyor. Genellikle yeni olarak anılacak olsa da, Bitcoin 2009’dan beri var olmuştur ve kurulduğu teknolojinin kökleri daha da eskiye dayanıyor.

1998 – 2009 Bitcoin öncesi yıllar

Bitcoin ilk kurulan şifreleme yüzdesi olmasına rağmen, şifreleme ile korunan defterlerin bulunduğu çevrimiçi para birimleri oluşturma konusunda daha önce yapılmış girişimler olmuştu. Bunların iki örneği B-Money ve Bit Gold’du, bunlar formüle edilmiş ancak asla tam olarak gelişmemiştir.

2008 – Gizemli Bay Nakamoto

Bitcoin – Bir Peer to Peer Elektronik Nakit Sistemi adlı bir kağıt kriptografi üzerine bir tartışma listesine gönderildi. Kendilerini gerçek kimliği bugüne kadar gizemini koruyan Satoshi Nakamoto olarak adlandırılan biri tarafından yayınlandı.

2009 – Bitcoin başlıyor

Bitcoin yazılımı, ilk defa ve yeni bir Bitcoins oluşturulduğu ve işlemlerin blok zincir üzerinde kaydedildiği ve onaylandığı sürece halka açık hale getirildi. İşte başlıyor.

2010 – Bitcoin ilk defa değerlendirildi

Hiç bir zaman işlem görmemiş, ortaya çıkan kriptokrasinin birimlerine parasal bir değer atamak mümkün değildi. 2010’da bir kişi onları ilk kez satmaya karar verdi – 10.000 BTC’yi iki pizza için değiş tokuş etti. Eğer alıcı bu Bitcoins’e yatırım yapmış olsaydı, bugünkü fiyatlarla 100 milyondan fazla değer ile hayatını yaşardı.

2011 – Rakip kripto para birimleri ortaya çıkıyor

Bitcoin popülaritesi arttıkça ve merkezi olmayan ve şifreli para birimleri yakalandığında, ilk alternatif şifreli para birimleri ortaya çıkıyor. Bunlar bazen alttrak olarak bilinir ve genellikle daha hızlı, anonimlik veya başka bir avantaj sunarak orijinal Bitcoin tasarımını geliştirmeye çalışırlar. İlk ortaya çıkanlar arasında Namecoin ve Litecoin vardı. Şu anda, dolaşımda 1000’den fazla kripto para birimi var ve yenileri sık sık görülüyor.

2013 – Bitcoin fiyatında düşüş

Bir Bitcoin fiyatının ilk kez 1,000 dolar’a ulaşmasından kısa bir süre sonra fiyat hızla düşmeye başladı. Bu noktada para yatıranların çoğu, fiyat 300 dolara düştüğü için kayıp yaşayacak, tekrar 1000 dolara ulaşması iki yıldan daha uzun sürecek.

2014 – Dolandırıcılık ve hırsızlık

Belki de anonimlik ve akıl kontrolü eksikliği ile tasarlanmış bir para birimi için şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Bitcoin, suçlular için cazip ve kârlı bir hedef olduğu kanıtlanmıştır. Ocak 2014’te dünyanın en büyük Bitcoin değişimi Mt.Gox, çevrimdışı durumdaydı ve 850.000’lık Bitcoini çalındı. Soruşturmalar hâlâ devam ediyor. Şu anda 450.000’lik Bitcoin kurtarılmış durumda. Bugünün fiyatlarında, bu kayıp paralar 4.4 milyar dolara mal oluyor.

2016 – Ethereum ve ICOs.

Bu sene Bitcoin’in yükselmesini indirmek için bir kriptokrasi yarışı başladı, çünkü Ethereum platformunda heyecan arttı. Bu platform, blok zincir tabanlı akıllı sözleşmeleri ve uygulamaları kolaylaştırmak için Ether olarak bilinen şifreleme kapasitesini kullanıyor . Ethereum’un gelişinde İlk Madeni Para Tekliflerinin (ICOs) ortaya çıkmasıyla dikkat çekildi. Bunlar, yatırımcılara kripto para birimlerini yatırım ve ticaret yapabilecekleri şekilde yatırımcılara başlangıçta kurulan girişimlerde çoğunlukla hisse senetleri veya hisse ticareti yapma olanağı sunan fon toplama platformu olarak hizmet verdi. ABD’de SEC, gözlem yetersizliğinden dolayı ICO’ların dolandırıcılık veya ponzi planlarının meşru yatırımlar gibi nedenlerle yatırımcıları uyardı. Çin hükümeti, bunları tamamen yasakladı.

2017 -Bitcoin 10,000 dolara ulaşıyor ve büyümeye devam ediyor

Bitcoin’in harcanabileceği yerlerde kademeli bir artış, değerin önceki zirvelerin altında kaldığı bir dönemde popülaritesinin artmaya devam etmesine katkıda bulundu. Giderek daha çok kullanım ortaya çıktıkça, Bitcoin ve kriptokoin ekosistemine daha fazla para aktığını gördü. Bu dönemde, tüm kriptokoinlerin piyasa değeri, 11 milyar dolardan, 300 milyar doları aşan mevcut yüksekliğine yükseldi. Barclays, Citi Bankası, Deutsche Bank ve BNP Paribas gibi bankalar, Bitcoin ile çalışabilecekleri yolları araştırdıklarını açıkladı. Bu arada Bitcoin’in arkasındaki teknoloji – blok zincir – sadece yeni başlayan fintech endüstrisinde bir devrimi başlattı.
Bu kadar yeni olan bir şey, hızlı bir yükselişe çıkması gerçekten enteresan bir durum. Kanaatimizce bu paraların tamamen aldatmaca olduğu yönündedir. Hırsızlığın yeni yüzü olarak çok başarılı bir sistem de diyebiliriz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir