Kapat

Yulaf Ezmesi Sağlıklı Mıdır?

Yulaf Ezmesi Sağlıklı Mıdır?

Yulaf ezmesi neredeyse evrensel olarak sevilen bir kahvaltı gevreğidir ancak bizim kültürümüzde pek sevilmeyen bir yiyecek olduğunu söylemek gerekir. İçeriğinde diyet lifleri bulunur ve kolesterolü düşürme özelliği sayesinde sağlıklı besin grubuna girer.

Peki yulaf ezmesi gerçekten iyi mi?

Yulaf ve farklılıkları

Tüm yulaf türleri arasında ayrım yapmak önemlidir. Çelik kesim ve lamine, hızlı ve anlık pişirilen türlerde bulunurlar. Bütün bu türler yapılışlarının farklı yöntemlerini ifade eder.

Hasat

Pişirme ve tüketmeden önce çıkarılması gereken sert bir kabukla sarılırlar. Kabuk çıkarıldığında, kalan kepek, endosperm ve mikrop olan yulaf ezmesidir.

Bu gevreklerin tam tahıllarını satın alabilir ve pişirebilirsiniz. Ancak aşağıdaki tipler, pişirmeyi kolaylaştırmak için bir çeşit çeşt işlemlerden geçmiştir.

Çelik ile kesilmiş

Sarılmaları yerine küçük parçalara kesilmiş kabuklu yemişlerdir.

Slavin , “Mevcut kanıtlara dayanarak, yulafın tamamını sağlığımız için kesinlikle iyi olduğunu” dile getirdi.

Diğer faydalar şunlardır:

  1. Diyabeti önler.
  2. Kardiyovasküler hastalıkları önleyebilecek kolesterol seviyelerini azaltır.
  3. Bazı çalışmalar yulafın kronik hastalıklar ile iltihaplanmayı önleyebilecek anti-enflamatuar etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

Lif, yulaf ezmesinin ana sağlık özelliği

SLAVİN, “LİF SİNDİRİM SİSTEMİ BOYUNCA PEK ÇOK ŞEY İÇİN İYİDİR” DEDİ.

Örneğin, mide ve ince bağırsakta lif, dolgunluğu destekleyen ve vücudun insülin yanıtını yumuşatacak şekilde gıdaların işlenmesini ve emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur . Bir kişinin tip 2 diyabet ve metabolik hastalık riskini azaltabilecek her şeyi barındırdığını dile getirdiler.
Buğday ve diğer tahılların aksine, yulaf, beta glukan adı verilen özel bir tür lif içeriyor .
Yulaf ezmesi doğal olarak glutensiz iken, diğer tahıllarla çapraz bulaşma insanları bu glikoproteine maruz bırakabilir . Bu çölyak hastalığı veya gluten duyarlılıkları olanlar için endişe verici bir durumdur .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir