Kapat

Yeni radyo teleskopu uzaydan gizemli sinyaller alıyor

Kanada’daki rasathane, astronomi alanındaki en yeni gizemlerden biriyle ilgili ipuçları bulmuş olabilir.

Kanada’daki yeni bir radyo teleskopu,  ” hızlı radyo patlamaları ” (FRB) olarak bilinen derin uzaydan gizemli sinyaller almakta.
Kanada’lı Hidrojen Şiddeti Haritalama Deney British Columbia içinde (ZİL) 25 Temmuz FRB 180725A adında bir sinyale konulu ilk FRB 700 MHz altındaki frekanslar algılandığını açıkladı.
Tahmin edebileceğiniz gibi, FRB’ler, evrendeki bilinmeyen bir kaynaktan gelen milisaniye uzunluğunda radyo emisyon patlamalarıdır. Onlar sadece yaklaşık on yıl önce tespit edilmiş olan yeni kozmik gizemlerden biridir. Olası açıklamalar arasında magnetarlardan ortaya çıkan patlamalar , patlayan karadelikler ve oldukça gelişmiş yabancı uygarlıklar yer alıyor.
CHIME bir yıldan az bir süredir faaliyet gösteriyor ve FRF’ler ve astrofizikteki diğer cevapsız sorular hakkında veri toplamak üzere tasarlanmıştır. FRB 180725A’nın tespiti bu noktada ön hazırlıklıdır. Ayrıca geçtiğimiz hafta ek FRB’lerin 400 MHz kadar düşük frekanslarda bulunduğunu ve ilk endikasyonların Dünya’daki bilinen kaynaklardan gelmediğini öne sürdüğünü belirtiyor.
Şimdiye kadar sadece bir FRB tekrarlandı ve araştırmacılar, bu sinyalin muazzam derecede güçlü olduğunu bildirdi. Hem FRB’lerin hem de özellikle FRB’nin çalışması için erken günler olduğunu kabul etmektedirler. CHIME ve diğer gözlemhaneler gizemi çözmeye yardımcı olacak daha fazla ipucu için gökyüzüne kulak verecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir