Kapat

Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?

Daha uzun ömürlü bataryaya sahip olmak için, telefonunuzu ilk aldığınızda önce batarya sıfırlanıncaya kadar kullandıktan sonra, 12 saatten fazla süre şarj etmeniz gerektiği söyleniyor. Aslında, sadece nikel bataryalar için bu uygulama geçerlidir. Çünkü bu uygulama bataryayı tamamen hassaslaştırılıyor ve daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Ancak, artık nikel pillerin çoğu lityum-iyon pillerle değiştirildiği için, aynı şeyi yeni telefonunuzla yapmak mantıklı olmayacaktır. Çünkü bu uygulama batarya ömrüne iyi gelmiyor, tam tersi bataryaya zarar veriyor.

Eski Bataryalı Cihazlarda Şarj Etme Mantığı

Başka yanlış bilinen gerçek de, insanların şarj etmeden önce yeni bir telefonun bataryasının tamamının harcanması gerektiğini belirtiyor. Bu tür bir önlem aynı zamanda nikel bataryalı telefonların şarj yönteminden geliyor ve günümüzün lityum-iyon batarya telefonu için uygun değildir.

Peki Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?

Yeni alınan telefonlar için pil seviyesi % 20’nin altına ulaştığında yani düşük pil seviyesindeyken şarj etmeniz yeterli olacaktır. Daha uzun ömürlü batarya için pil seviyesi %100 dolduğunda elektrik ile bağlantısını kesmelisiniz.

Daha uzun pil ömrü sağlamak için birkaç ipucu

  • Öncelikle, telefonun orijinal şarj aletini kullanmalı ve emülasyonel yani sahte şarj aletlerini kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • Telefonu sık sık şarj etmeyin ve telefon bataryası kritik seviyede iken şarja takın.
  • Haftada bir kez tam şarj edin ve kritik seviyeye ulaşıncaya kadar şarj etmeyin.
  • Telefonu çok uzun süre şarj etmeyin. Şarj işlemi biter bitmez en fazla 15 dakika içinde enerjiyi kesiniz.

Sonuç olarak, doğru şarj etme uygulaması sadece kaza ihtimalini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda pil ömrünü uzatır. Piyasaya çıkan akıllı telefonlar arttıkça şarj cihazlarının kullanımı yaygın hale geliyor. Bu nedenle, sağlıklı, güvenli ve bütçeyi zorlamamak için talimatları uygulamamız gerekiyor.

“Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir