Kapat

Yapay zeka, gözlerinizi tarayarak kişiliğinizi öngörebilir

Yapay Zeka Cihazı; öğrenme algoritmalarını, göz hareketleri ile beş kişilik özelliklerinin dördü arasındaki bağları gösterir.

“Gözler ruhun penceresidir.” Cicero bunu söyledi. Göz hareketleri ile beş kişilik özelliklerinin dördü arasındaki bağlantıları gösterme yeteneğine sahip son teknoloji ürünü bir makine öğrenme algoritması ortaya sunuldu. Eğer durum buysa, Cicero’nun dedikleri kendisini haklı çıkaraktı. 
Güney Avustralya Üniversitesi ile Stuttgart Üniversitesi arasındaki ortak bir yapay zeka projesi vardı ve SensorMotoric Instruments’ın video tabanlı göz takipçisi kullanan 42 insan katılımcının göz hareketlerini izledi. Araştırmacılar daha sonra bulguları düzenli ve iyi belirlenmiş anketlerle karşılaştırdılar.
 “Büyük beş” kişilik özelliklerinin (açık sözlülük, vicdanlılık, dışadönüklük, anlaşmazlık ve nörotisizm), yapay zekânın güvenilir bir şekilde dört tanesini belirleyebildiği gözlemlenmiştir: nörotisizm, dışadönüklük, anlaşmazlık ve vicdanlılık. Çalışmaya göre , bu ilk kez göz hareketlerinin kişilik özelliklerini tanımlamak için kullanıldığını, ki bu da kendi başına ilginç , ancak Güney Avustralya Üniversitesi’nden Tobias Loetscher’e göre son hedef insan-makine etkileşimlerini geliştirmektir yanıtını verdi. Gelecekte bir noktada. “İnsanlar her zaman gelişmiş, kişiselleştirilmiş hizmetler aramaktadır” diye açıkladı. “Ancak, bugünün robotları ve bilgisayarları sosyal olarak farkında değiller, bu yüzden sözel olmayan işaretlere uyum sağlayamıyorlar.
 “Bu araştırma, robotların ve bilgisayarların daha doğal ve daha iyi insan sosyal sinyallerini yorumlayabilmeleri için geliştirme fırsatları sunuyor.” Gelecekte robotlar bizi sonlandırmadan önce korkunç şahsiyetlerimiz için bizi yargılayabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir