Kapat

Turizm Rehberliği Bölümü Nedir? Bilmeniz Gerekenler

Turizm Rehberliği Bölümü Nedir? Bilmeniz Gerekenler

Turizm Rehberliği nedir? 4 yıllık Turizm rehberliği neleri içeriyor? Turist Rehberliği ile Turizm Rehberliği arasındaki farklar nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda yer veriyoruz.

Genel bir tanımla Turizm Rehberliği veya Turist rehberliği programı,yerli ve yabancı turistlere bilgi aktaracak, ülkedeki tabiat ve kültür varlıklarını ile ilgili bilgileri turistlere aktarmak amacıyla eğitimini tamamlarlar. Turizm Rehberi veya Turist Rehberi aynı unvana sahiptirler.

Turizm Rehberliği Programında Hangi Dersler İşlenmektedir?

Turist rehberliği veya Turizm Rehberliği bölümü kapsamında; yabancı dil, güzel sanatlar, genel turizm bilgisi, coğrafya, tarih, mitoloji, arkeoloji, folklor, turist rehberliği gibi meslek ile alakalı dersler işlenmektedir.

Turizm Rehberinde Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Turizm rehberliği bölümünde okumak isteyen adayların; akademik yeteneğe, akıcı dille konuşabilme yeteneğine, güçlü bir hafızaya ve ikna gücüne sahip olması ve aynı zamanda seyahat etmeyi seven bireyler olması gerekir.

Turizm Rehberliği Mezunu Hangi Unvana Sahip Olur?

Turizm rehberliği programının mezunlarına “Turist Rehberi” unvanı verilmektedir. Turistik bölgelerdeki turizm büroları ya da müzelerde görev alabilirler; yerli ve yabancı turistlere kültür varlıklarını ve tabiatını tanıtmakla sorumludurlar. Turist rehberleri, ören yerlerinin, müze, saray, kale gibi kültür varlıklarını gezdirir ve tarihi geçmişi hakkında açıklamalar yaparlar.

Turizm Rehberleri Nerelerde Çalışabilirler?

Turist rehberleri, özel sektör turistlik bölgelerde turizm bürolarında ya da Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’na bağlı yerlerde çalışabilirler.

Bölümü Okumak İçin Hangi Puan Türü Gereklidir?

Turizm Rehberliği bölümünü okumak için Yabancı Dil Puan Türünü kullanabilirsiniz. YKS-DİL sınav puanınız ile Turizm Rehberliği bölümünü yazabilirsiniz.

Turizm Rehberliği veya Turist Rehberliği puan ve başarı sıralarını öğrenmek için YÖK ATLAS‘ı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir