Kapat

Tarihe Damga Vurmuş Soygunlar

Dudak uçuklatan soygunlar ve olayların ana hatları. Bahsedeceğimiz soygunlar çevremizde olanlar gibi değil. Yani basit bir bakkal yada küçük bir kuyumcu soymaktan öte. Yıllardır filmlerde izleyerek etkilendiğimiz türden soygunlardan bahsediyoruz. Filmlere, dizilere, çizgi romanlara, fantastik kurgu romanlarına örnek olan soygunlar…

1)Isabella Stewart Gardner Müzesi Soygunu

Isabella Stewart Gardner Müzesi ile ilgili görsel sonucu

Tam tamına 500 milyon dolarlık bir soygundan bahsediyoruz. Küçük bir rakam değil. Şuan ki borsa sonuçlarına bakarak  2,660,000,000 Türk lirası ediyor. Hala ufak bir miktar olarak görünmüyordur umarım!

Tarih 17 Mart 1990.

Herkes St.Patrick gününü kutluyor. O gün kimse böyle bir soygun olacağını tahmin dahi edemezdi. Kutlama günü olduğu için güvenlik önlemleri arttırılmak yerine azaltılmıştı ve sadece devriye gezen iki polis vardı. Tabi ki bu da iyi planlanmış bir soygunun önünü açmıştır. Bu soygunun ince ayrıntılarına girdiğinizde soygunu planlayanların ne kadar iyi oyuncular olduğunu göreceksiniz. Polisleri ve görevlileri kandırarak onları tutuklarlar.

O gün müzede bulunan herkesin elleri kelepçelenerek bodruma atılırlar, o sıra da soygunculardan biri kahkaha atarak “Oyun bitti! Bu bir soygundur” der.

Müzeyi yağmalamaya başlayacakları sırada çerçevelerdeki alarmlar dikkatlerini çekiyor. Hızlı ve zekice fikirleriyle (Resimleri çerçevelerine ellemeden, keserek çıkartıyorlar) müzeyi yağmalarlar.

Bu soygun tam tamına 81 dakika da gerçekleştirilmiş. Düşünsenize 81 dakikada ellerinizin altında ki tablolar sizi zengin ediyor ve bu öyle hızla bitecek bir servette değil 500 milyon dolarlık bir servet!!

2)Brik’in Mat Soygunu

külçe altın ve dolar ile ilgili görsel sonucu

Bu soygundan tam tamına 3 Milyon Sterlin para, 26 Milyon Euro değerinden külçe altın elde edilmiştir. Bunun Türk Lirası olarak halini tahmin etmesi bile güç. Bu soygunda en dikkat çeken nokta hırsızların soygun için geldikleri Heathrow Havalimanında ki altınlardan haberlerinin olmaması. Altınlar içinde hazırlıklı gelmemişlerdi.

Bu soygun gerçekleştikten sonra şu meşhur roman deyimiyle  “Hırsızlar kayıplara karıştı.” 

Hiç bir havalimanında bu miktar para veya altın olabileceğini düşünmüş müydünüz?

Bu soygunu belkide tarihe kazıyan soyulan yerle alakalıdır.

3)Antwerp Elmas Soygunu

Anvers Elmas Soygunu ile ilgili görsel sonucu

Dünya işlenmemiş elmaslarının %80’in bulunduğu bir yerden bahsedeceğiz size ve bu yerin nasıl soyulduğunun kısa özetini. Düşünsenize ufak bir pırlanta bile cep yakarken bu elmasın ne kadar değerli olduğunun bir göstergesi. Bu az bulunan elmasın işlenmemiş halini düşünün ardından da Dünya üzerinde ki tüm elmaslarının %80’ini bir arada hayal edin. Çoğu kişinin dudaklarını ısırdığını hissettim:)

Tabii ki bu kadar çok elmasın bulunduğu bir yer ağır güvenlik önlemi içeriyor. Belki de bu güvenlik o kadar da yeterli değildi? Alt tarafı 24 saat polis kontrolü ,63 kamera, ağır kasa şifreleri, onluk güvenlik sistemi. Belki de o kadar güvenli değildi. 4 kişilik ekip 160 kasanın 123 tanesini açarak içerisinde ne var ne yok topladı ve bu soygundan tam tamına 100 Milyon Dolarlık değerli taş çalındı.

Bu olay 16 Şubat 2003 de oldu.

4)Banco Central Burglary Soygunu

Ä°lgili resim

Dünya tarihine damga vuran bir soygun olmasına rağmen daha soyguncuların kimliği bile bilinmemektedir.

Soygunu meşhur hale getiren büyük çoğunlukla çalınan miktar olmasına rağmen bence meşhur olmasını sağlayan ikinci bir sebep ise soygun sırasında binaya sızma yöntemi.

Soyguncular bankanın yakınında tuttukları kiralık bir evin altından tünel kazarak binaya sızmışlardır.

50 Milyon dolar için siz basit aletlerle uzunca bir tünel kazar mıydınız?

5)Büyük Tren Soygunu

eski trenler ile ilgili görsel sonucu

Soygun yeriyle dikkat çekip tarihe damga vurmuş bir soygun daha. Hareket halinde ki bir trenden 2.6 Milyon Sterlin çalınmış. Trende o gün kaç kişi olduğu bilinmiyor ama kalabalık olduğu kesin. Onca insanın ruhu bile duymadan trene bir yolcu gibi binip alacaklarını alıp giden bir çeteden bahsediyoruz. Bazı bilgilere göre hareket halinde ki trenden atlamışlar.

Bu soygunda 1963 Ağustos da gerçekleşmiş. En çok dikkatimizi çeken soygunlar bunlardı. Tabi gelecekte daha ilginç soygunlar olacağı çok açık bir şekilde ortada. Belki de şimdi film olarak izlediğimiz soygunlar gelecekte gerçek olacaktır.

Sizin yorumlarınız nedir? Yorum kısmında belirtiniz.

 

“Tarihe Damga Vurmuş Soygunlar” üzerine 6 yorum

    • gozde ozdemir says:
  1. gokbeyk says:
    • gozde ozdemir says:
  2. tolum says:
    • gozde ozdemir says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir