Kapat

Sigara İçmek Kronik Sırt Ağrısını Artırır

Sigara içmek kronik sırt ağrısını artırır

Sigara içenlerin ağrıya karşı direnme kabiliyeti azaldığı için, sigara içenlerin kronik sırt ağrısı yaşamalarının daha yüksek olduğu belirtilmektedir.

Bilim adamları yakın zamanda akut sırt ağrısını (4 ile 12 hafta arasında süren) ve aynı zamanda kronik sırt ağrısı (5 yıl veya daha fazla ağrı) olan 32 hastayı ve rahatsızlığı olmayan 35 kişi üzerinde inceleme yaptılar.

Bir yıl boyunca beş farklı seans olmak üzere, tüm katılımcılar günlük tütün tüketimi gibi çeşitli sağlık koşulları hakkında bir anket cevapladılar. Ayrıca manyetik rezonans görüntülemeye tabi tutuldular.

Medial prefrontal korteks (Bknz: Anlamı) ve nukleus accumbens’in (Bknz: Anlamı) kronik ağrının gelişiminde anahtar rol oynadığını keşfettiler. İki alan arasındaki bağlantı ne kadar güçlü olursa, bireyin kronik ağrıya ve tütüne daha az dirençli olması onu güçlendirir.

Sigara içmeyen insanlarla kıyaslandığında, sigara içenlerin, bu beyin bölgeleri arasında, uzmanlara göre, sigara içmeyenlere göre kronik sırt ağrısı gelişmesi olasılığının üç kat daha fazla olduğunu gösteren daha güçlü bir bağlantı olduğunu vurguluyorlar.

En sık görülen ikinci nörolojik ağrı olduğu göz önüne alındığında, günlük yaşamda önemli bir etkiye sahip olduğundan, sigarayı bırakmanın önemli bir nedeni de budur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir