Kapat

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’dan Yerli Otomobil İçin Önemli Açıklamalar!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’dan Yerli Otomobil İçin Önemli Açıklamalar!

Ankara’da bir iftar yemeğine katılan Mustafa Varank, gazetecilerin yerli otomobil için gelen sorularına cevap verdi. Peki Yerli otomobil için ne gibi sorular soruldu? Gelen yanıtlar ne oldu?

Yerli otomobil Benzinli mi? Elektrikli mi?

Mustafa Varank’ın yaptığı açıklamada yerli otomobil Elektrikli olacağını duyurdu ve açıklaması şöyle:
“Kendi otomobilimizi tamamen elektrikli olarak rakipleriyle yarışacak şekilde bir proje olarak ortaya koyacağız ve bir ekosistem ortaya çıkaracağız. Tabii biz bunu devlet olarak yapmıyoruz. Beş babayiğit ortaya çıktı, TOBB bunlara katıldı, onlar bu işi sırtladılar. Getirdikleri CEO ve ekibi gerçekten profesyonel arkadaşlar, özverili çalışıyorlar. Zaten kendisi iş başı yaptıktan sonra aslında proje tam yol ilerlemeye başladı. Planlandığı şekilde onların kendilerine koyduğu iş akışlarının süresi dahilinde bu proje ilerliyor.”

Yerli otomobil ne zaman çıkacak?

Elektirili olacağını duyuran Bakan Mustafa Varank ne zaman çıkacağını şöyle dile getirdi: “2019’un sonunda bir prototip göreceğiz, buna hep birlikte şahitlik edeceğiz. 2022 yılında da, muhtemelen ikinci yarısında inşallah araçlar satışa çıkmış olacak. Yollarımızda Türkiye’nin otomobilini görmüş olacağız. (…) Yurt dışına ihracat yapacaksanız, o standartlarda, o kalitede ve rakipleriyle yarışabilecek olması lazım. Dolayısıyla bunların tamamını profesyonelce planladıkları için bu iş aslında bu kadar uzun sürüyor. Ama dediğim gibi iş akışları çerçevesinde ilerliyorlar, 2019’un sonunda inşallah prototipi göreceğiz”

Yerli otomobilin menzili kaç km olacak?

Yerli otomobil ile ilgili açıklama yapan sanayi ve teknoloji bakanı Mustafa Varank menzilinin 500 km olması için çalışmalarını sürdürdüklerini duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir