Kapat

Robot Türleri Nelerdir?

Robot Türleri Nelerdir?

Bu makale, meraklıların yanı sıra, kendilerine özgü otomatik ve akıllı makinelerle uğraşan gençler için ilginç bir içerik olacaktır. Pekala, istediğimiz şey ne? Bir Robot-  Bir Akıllı Makine.

Peki Bu Nasıl Akıllı Oluyor?

Tabiikide, bir robotun bir görevi yerine getirmek için kendi hareketlerini belirleyebiliyor olması onu akıllı bir makine haline getiriyor. Bu zeka aslında robotun çalışma ortamındaki değişikliklere göre çalışmasını sağlayan farklı sensörler tarafından sağlanıyor.
Uluslararası Organizasyon Standardı (ISO) uyarınca, Robot değişken programlanmış hareketlerin yardımıyla nesneleri hareket ettirmek için tasarlanmış yeniden programlanabilir, çok işlevli bir manipülatördür.
Yeniden programlanabilir, Robot’un bilgisayar tabanlı bir program aracılığıyla kontrol edildiği ve herhangi bir zamanda değiştirilebileceği anlamına gelir. Çok işlevli özellik, bir robot tarafından yürütülen çok sayıda uygulamayı kapsar.

Robotların Gelişimi – Hızlı Bir Özet

1921’de, Çek yazarı Karel Capek’in “Robot” terimini, insanın değiştirdiği bir makineyi, kurgusal bir karakterle, oyunda, Rossum’un Evrensel Robotları’nda kullandığı zaman gelişime başladı.
Oyunun etkisinden sonra, aslında, korkunç – Robotların insanlardan dünyayı yok edeceğini akla getiren insanlar, 1940 yılında, insanlara bir varlık olarak bir robotu hayal eden Isaac Asimov olmuştu. 

Toplam üç temel yasa mevcuttur:

 • Hiçbir insan bir robot ya da eylemleri tarafından zarar görmemelidir.
 • İlk yasaya aykırı olmadığı sürece insan emirlerine daima uyulmalıdır.
 • Robotlar zarar görmemelidir.
1958 yılında, Joseph F Engel Berger, George C Devol ile birlikte, ilk çalışan robotu tasarlamaya çalışan UNIMATION Robotik Şirketi’ni kurdular.
Bununla birlikte, 1961 yılında New Jersey’deki General Motors otomobil şirketi olmuştu. İlk olarak, kırmızı-sıcak araba parçalarını soğutma sıvısı havuzlarına bırakan ve onları işçilere ufalama ve parlatma işlemlerine taşıyan otomatik bir kalıp dökümü olarak kullanmışlardı.

Robotların sınıflandırılması

Burada farklı kriterlere göre farklı Robot türleri hakkında konuşacağız. Her şeyden önce, uluslararası olarak onaylanmış sınıflandırmalardan bazılarını inceleyelim.

Japon Endüstriyel Robot Derneği (JIRA) tarafından sınıflandırma

 • Sınıf 1 veya Manuel Elleçleme Cihazı: Birden fazla serbestlik derecesine (bir parçanın hareket edebileceği farklı yönlere) sahip olan ve bir operatör tarafından çalıştırılan cihaz. Örnek olarak bir vinç.
 • Sınıf 2 veya Sabit Sekans Robot: Sabit bir yönteme göre bir görevin ardışık aşamalarını gerçekleştiren cihaz.
 • Sınıf 3 veya Değişken Sıralı Robot: Sınıf 2 robotlarla aynı performansı gösteren ancak kontrolü değiştirilebilen cihaz.
 • Sınıf 4 veya Oynatma Robotu: Manuel çalışmaların kayıtlı sürümünü takip ederek, insanlar tarafından gerçekleştirilen görevleri tekrarlayan cihaz.
 • Sınıf 5 veya Sayısal Kontrol Robotu: Hareket programı ile bir bilgisayar tarafından kontrol edilen cihaz.
 • Sınıf 6 veya Akıllı Robot: Çevreyi iyi değerlendiren ve çevrelerindeki değişikliklere göre hareketlerini manipüle ederek görevleri yerine getiren bir cihaz.

Dernek Francoise de Robotique (AFR) tarafından sınıflandırma:

 1. Tip A: Elle kontrol edilen taşıma cihazları.
 2. Tip B: Önceden belirlenmiş döngüleri olan otomatik taşıma cihazları.
 3. Tip C: Noktadan veya sürekli yoldan, programlanabilir, motor kontrollü robotlar.
 4. Tip D: C Tipi ile aynı, ancak çevresel algılama kapasitesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir