Kapat

Peygamber Yeşaya’nın İmzası Kil Mühür’e Yazılı Olarak Bulundu.

Ancak kitabeye zarar verilmesi “peygamber” i ifade edecek olan son mektubu kaldırır, böylece asla bilemeyiz.

İsrailli arkeologlardan oluşan bir ekip, İncil’deki peygamber Yeşaya’nın isim pulunu taşıyabilecek 2,700 yıllık kil mühürü keşfetti.
” İbrani Üniversitesi’nden Dr. Eilat Mazar , Peygamber Yeşaya’nın kendisi tarafından daha önce Judah’ın Kral Hizekiah bulaşmasını keşfettiğimiz yerden yalnızca 10 metre uzakta bulunan Sekizinci yüzyıl BCE mühür işaretini bulduk” dedi .İncil’e göre, Yeşaya, bulguları mantıklı bulacak olan Yahudi kral Hizeki’ye danışmanlık yapıyordu. (“Bulla”, kil mühür izlenimini ifade eder.)
Keşif, Kudüs’teki Tapınak Dağı’nın güney duvarının eteklerinde bulunan Ophel Kazılarının bir parçası olarak yapıldı. Bildiride, kil mührünün “rahatsız edilmemiş Demir Çağı kalıntılarının kraliyet unlarının hemen dışında” bulunduğu belirtildi.
Ancak yazıtın zarar görmesi nedeniyle mühürü olumlu olarak tanımlamak mümkün değildir. Bülla, Isaiah’ın İbranice ismi ve bunu “nvy” ile işaretlenmiştir. Ancak, “nvy” nin “peygamber” ibaresi için İbrani mektubu alef ile bitmesi gerekecek, ancak hasar bunu netleştirmiyor.
“Bu nihai mektubun yokluğu … bunun Navi adının olabileceği ihtimalini açık bırakmamızı gerektiriyor.” Mazar dedi. “Bununla birlikte, Yeşaya’nın adı açıktır. dedi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir