Kapat

Patates, Domates ve Muz’dan Elektrik Enerjisi Elde Etmek Mümkün!

Meyve sever misiniz? Veya sebze? Sanırım sizde seviyorsunuz, doğru mu? Bu besinleri yiyebildiğimiz gibi başka bir şey için de kullanabiliriz. Bunlardan birisi çok ucuz bir şekilde elektrik enerjisi üretmek! Peki nasıl mümkün oluyor?

Kudüs İbrani Üniversitesi’nden araştırmacılar, haşlanmış bir patatesin, piyasada satılan pillerden 5 ila 50 kat daha ucuz ve aynı performansta elektrikli pil oluşturmak için kullanılabileceği sonucuna vardılar. Fakat bu nasıl mümkün olabiliyor?

Bu enerji açığı, canlıların içinde meydana gelen elektriksel işlemlere dayanıyor. Örneğin, bir domates içerdiği çinko ve bakırın neden olduğu kimyasal reaksiyon sayesinde elektrik enerjisi üretebiliyor.

Bir bitkinin fotosentez yaparken ürettiği enerjiden de yararlanabilirsiniz. (Fotosentez, karbon dioksitin şekere ve daha sonra oksijene dönüştürülmesi olayıdır.)

Patates ile pil yapma

Araştırmacılar, bir patates dilimi ile evet, doğal bir pil yapabileceğinizi gösterdi! ve çok az maliyet ile.

Bunu elde etmek için, patates dilimi pişmelidir, çünkü çiğ halinden 10 kat daha fazla enerji iletir. Ve patates sulu olmalı çünkü sıvı, elektriği iletecek ve akımın geçişine izin verecektir.

Şimdi, ihtiyaç duyulan malzemeler şunlardır: Sulu bir patates, bir çinko şeridi, bir bakır şeridi, onları birbirine bağlayacak bakır teller ve bir voltmetre , yani Elektrik devresinin iki nokta arasındaki potansiyel farkını ölçebilen bir araç.

Bakır ve çinko elektrotlar veya elektrik iletkenleri olacak, patates akünün elektrolit veya metalik olmayan bir parçası olarak çalışacaktır. Elektrik, metal plakalarda dolaşım halinde olacaktır.

Patates dışında diğer seçenekler

Patatesiniz yoksa; limon , elma, domates, avokado, muz ve hatta zeytin gibi diğer meyve ve sebzeleri de kullanabilirsiniz. Ancak en verimli sonuç veren deney Patates devresidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir