Kapat

Neandartallar’ın Soyu Niçin Tükendi?

Neandertaller’ın hepsi yok oldu, yok olmadan önce modern insan ataları ile çiftleşmişlerdir.

Neandertal, yaklaşık 130.000 yıl öncesinden yaklaşık 40.000 yıl öncesine dek, öncelikli olarak Avrupa’da ve Güneybatı Asya’da yaşayan insan türlerinden biridir. İlk Neanderthal kemikleri 1856’da Almanya’daki Neander Nehri Vadisinde bulundu ve o zamanlar insanlar modern insanların kemikleri olduklarını düşünüyorlardı. Neandertaller genelde daha büyüktü ancak modern insanlara göre daha kısa idi. Ayrıca daha belirgin bir kaş çıkıntısı ve eğimli alnı vardı.

İlk keşiften bu yana, Neanderthal kemikleri Avrupa’dan ve Asya’dan, İspanya’dan Rusya’ya ve Irak’a kadar yaşamışlardır. Haritanın her yerinde yaşayan bu türe ne olmuş olabilir? Bilim adamlarını yıllardır rahatsız eden bir soru, ancak yeni testler, Neandertallerin ölümünü açıklamaya yardımcı olabilecek bilgileri ortaya çıkarmıştır.

Tahminlere göre modern insanlar onların yok olmasında etkililer. Yaklaşık 45.000 yıl önce, Neandertal sayıları azalıyordu. Çünkü modern insanlar ile savaş halindeydiler ancak modern insanlar teknolojik açıdan daha ileri seviyedeydi.

Ancak Neandertaller yok olmadan önce, bazıları modern insanlarla çiftleşirler. Neandertal’ın DNA izleri  bugüne kadar insanlarda ortaya çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir