Kapat

Motoru Kesiciye Sokmak ve Katalitik Konvertörü İptal Etmek Zararlı mıdır?

Kesici Nedir?

Kesici, motoru koruma sistemidir. Devir göstergesi kırmızı çizgiye geldiğinde motorun aşırı ısınmasını, aşırı devir çevirmesini önler. Motor aşırı devir çevirdiğinde supaplar devire yetişemeyebilir ve olması gerekenden daha uzun süre açık kalabilir. Bu durumda motor vuruntulu çalışabilir, kompresyon kaybı veya supap ile piston çarpışabilir. En kötü ihtimalle biyel kolu kopabilir veya krank pimi çatlayabilir. Bu durumda motor komple revizyona girmesi gerekebilir.
Kesiciyi iptal etmek son derece zararlıdır ancak bazı modifiye durumlarından iptali veya kesici devir ayarı yapılmak zorunda kalınır.

Peki Motoru Kesiciye Sokmak Zararlı mıdır?

Zararlı değildir, zaten koruma amaçlı tasarlanmıştır ancak motorunuzun ömrü kısalır metaller sürtünmeden dolayı daha çok yıpranır. Arkadaşlarınızın yanında hava atmak için kimseyi rahatsız etmeden açık alanda kesiciye sokmanın kimseye bir zararı dokunmaz. :’) Ama bizden tavsiye uzun süre kesici yapmayın ve her arabada bulunmayabilir kesici, arabanızın modelinde olup olmadığını öğrenmeyi unutmayın.

 

Egzoz Modifiyesi için Katalitik Konvertörü İptal Etmeyin, Havayı kirletmeyin!

Egzozdan ses almak için Katalitik Konvertör iptali hem doğa hemde aracınız için iyi değil.
Bu modifiyeyi yapanlar şunu kabul edin artık, bu modifiyeyi yapınca ve insanları rahatsız ederek caddelerde dolaşınca, uyuyan bebekleri, yaşlıları uykusundan uyandırınca kimse motorunuz güçlü demiyor ya da mahalledeki kimse çıkan sese hayran kalmıyor, hatta bu durumdan çok şikayetçiler. Egzozdan daha fazla ses gelmesi için doğaya zarar vermeye hakkın yok! Bu Dünya’da bizde yaşıyoruz! Ses için arabandan söktüğün o katalitik konvertör doğayı korumak için var, sadece doğayı korumuyor, ses kirliliğini de önlüyor, geri basınç yaparak arabanın daha performanslı çalışmasını sağlıyor.

MODİFİYE TUTKUN İÇİN DOĞAYA ZARAR VERME!

Katalitik Konvertör Nedir?

Katalitik Konvertör motorun yanma odasından gelen zararlı gazları reaksiyona sokarak daha az zararlı gazlara dönüştürür. Araçların doğaya saldığı gazlar doğaya büyük verdiği için bilim adamları ve mühendisler bu sorunu çözmek için katalitik konvertörü icat ettiler. Temelde basit bir çalışma sistemine sahipler. Zararlı gazlar içerisindeki değerli maden olan Platinyum ile tepkimeye uğrarlar.
Bu sayede atmosfere salınan gazların büyük bir kısmı zararsız olur hatta yararlı gazlara bile dönüşürler.

Kullanımı zorunludur ve farklı ülkelere göre farklı standartları kapsayan değerlere göre üretilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir