Kapat

Mavi Balinalar Ne Yer? Nasıl Hayatta Kalır?

Kril, mavi balinaların başlıca yemidir.

Mavi balina, dünyadaki en iyi bilinen deniz memelisi türlerinden biridir. Mavi balinanın şöhreti, şu anda Dünya’daki en büyük hayvan olduğu gerçeğinden olduğunu söyleyebiliriz. Bilim adamları, Atlantik (Atlas) Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Antarktik (Güney) Okyanusu ve Hint Okyanusu dahil olmak üzere farklı okyanuslarda yaşayan mavi balinanın üç eşsiz alt türünü belirlediler.

Küresel mavi balina nüfusu, son yüzyılda avlanma nedeniyle önemli ölçüde azalmıştır. Buna karşılık, mavi balinaların küresel nüfusunu korumak ve artırmak için çeşitli kuruluşlar kurulmuştur.

Mavi Balina Yavrusu Beslenmesi

Mavi balinalar memelidir ve bu nedenle, genç mavi balinalar, doğumdan sonra annelerinin sütleri ile beslenirler. Mavi balina yavruları, anne sütüne sadece 18 ay boyunca dayanabilir ve yaşamın ilk yılında her gün yaklaşık 150 galon (567.81 Litre) süt tüketebilir. Mavi balina sütü, yavrusunun büyümesi için gerekli olan yaklaşık% 50 oranında yağ içerir. Bu sütü içerken, mavi balina yavruları yaklaşık sekiz aylık olana kadar saatte yaklaşık 8 kilo alarak gelişirler. Yavrular kendi başlarına gelişene kadar anne sütüne bağımlı olmaya devam etmek zorundalar.

Yetişkin Mavi Balina Beslenmesi

Büyük boylarından dolayı, yetişkin mavi balinalar enerji ve besin elde etmek için çok fazla zaman harcar. Birincil besin kaynağı olan mavi bir balina, dünyanın her yerinde bulunan bir tür kabuklu kril ile beslenir. Krilden başka, mavi balinaların da çeşitli kopepod türleri ile beslendiği bilinmektedir. Balinaların beslendiği kril türü lokasyona önemli ölçüde bağlıdır. Örneğin, Atlantik Okyanusu’nun kuzey bölgesinde, mevcut kril türleri, Meganyctiphanes norvegica (Kuzey krili), Thysanoessa longicaudata (Kuzeydoğu Atlantik Krili) ve Thysanoessa raschii (Arktik krili)’dir .

Pasifik Okyanusu’nun kuzey bölgesinde, mevcut kril türleri arasında  Euphausia pacifica, Nyctiphanes symplex ve  Thysanoessa longipes bulunur.. Güney Yarımküre’de bulunan kril türlerinin bazıları  Nyctiphanes australis, Euphausia superba ve  Euphausia valentini’dir . Tam büyüklüğe geln mavi bir balina, günde 40 milyon krili tüketebilir ve bu da yaklaşık 177.000 kilo ağırlığındadır. Balinaların bu kadar büyük miktardaki krilleri beslemesinin temel nedeni, onların büyük enerji gereksinimlerine sahip olmalarıdır. Tamamen olgunlaşmış bir mavi balinanın günlük olarak en az 6,3 Gigajoule enerji ihtiyacı vardır.

Mavi Balinanın Beslenme Alışkanlıkları

İhtiyaç duydukları büyük miktardaki enerji nedeniyle, mavi balinalar geniş bir kril yoğunluğu olan bölgelerde zaman geçirirler. Gün boyunca, mavi balinalar kril bulmak için yaklaşık 330 feet derinliğe kadar dalış yapabilir. Mavi balinalar, diğer balenli balinalarda yaygın olan benzersiz bir filtreleme yöntemiyle beslenir. Mavi balina yavaş yavaş su ve yiyecekleri emer ve yiyecek yutulurken su dışarı atılır.

Mavi Balinalar Tehdit Altında!

Küresel mavi balina nüfusuyla yüzleşen en önemli tehditlerden biri, gemilerle çarpışmadır. Kaliforniya’daki mavi balina nüfusu en çok gemiler tarafından vurulma riski altındadır. Mavi balinaların karşılaştığı diğer tehditler, habitatlarının yok edilmesi ve kirletilmesi olarak söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir