Kapat

Kitap Sayfaları Neden Sararır?

Şüphesiz, zaman geçtikçe, dergiler ve dergilerin sayfalarının sarımsı bir renk aldığını görmüşsünüzdür. Peki eskimiş kağıt neden bu tonda renk alıyor?

Bu durum, yapıldıkları bileşenlerin reaksiyonundan kaynaklanmaktadır. El yapımı kağıt oksijene maruz bırakıldığında zamanla sararmaya başlar.

Kağıdın çoğu selüloz ve linyin denilen doğal bir bileşenden oluşmakta olup, bu da bitkilerin hücre duvarlarını sert bir hale getirir ve ahşap olmasını sağlar.

Selüloz , renksiz bir maddedir, ışığı çok iyi yansıtır. Bu da onu beyaz olarak algılamamıza neden olur. Buda, kağıtların , beyaz renkte olmasını sağlar.

Büyük değişiklik, ligninin moleküler yapısını oluşturan ışığa ve havaya maruz kalmasıyla meydana gelir. Oksidasyona duyarlıdır, kromofor adı verilen molekülleri oluşturan bir süreçtir.

Kitap ve kağıt üreticileri bunun farkındadır ve beyaz kağıdı daha uzun süre tutmak için üretim ligninin çoğunu ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.

İlginç bir şekilde, kahverengi kağıt torbalar ve karton nakliye kutuları üreticileri ürünlerini daha dirençli hale getirdiği için ligninden yararlanmaktadır. Bu ürünler renksiz değildir, bu da onların renklerini çok daha uzun süre taşımasını sağlar. Ürünleri taşımak için bu kartonlar yeterince serttirler.

Bir kitabın veya gazetenin sayfalarına zarar gelmesini engellemenin tek yolu onları oksijenden uzak tutmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir