Kapat

İngiltereli Genç, Aşırı Abur Cubur Nedeniyle Sağır ve Kör Oldu

Alınan son bilgiye göre İngiltere’de yaşayan ve on yıl boyunca her gün abur cuburla beslenen bir genç, yetersiz beslenme nedeniyle sağır ve kör oldu.

17 yaşındaki çocuk, yaklaşık on yıl boyunca her gün abur cubur ile beslendi. Birçok vitamin eksikliği ile sonuçlanan yetersiz beslenme gencin, düşük seviyede bakır ve D vitamini sorunu yaşamasına sebep oldu. Bu durum ise beslenme optik nöropatisi (NO) denilen bir durumun gelişmesine sebebiyet verdi.

Gelişmekte olan ülkelerde yetersiz beslenen çocuklarda en sık görülen bu olay, gelişmiş olan ülkelerde çok nadir olduğu için merak konusu olmuştur.

Görme kaybı ile başlayan ve tedavi edilmediği takdirde körlüğe kadar gidebilir. Hastada ayrıca işitme kaybı ve kemik zayıflığı görülür.

Araştırmacılar bu şekilde sağlıksız beslenmenin sadece obezite, kalp hastalığı ve kansere neden olamayacağı aynı zamanda “sinir sistemine de zarar verebileceği” konusunda uyarıyorlar.

14 YAŞINDA BELİRTİLER BAŞLADI

İngiltereli genç, 14 yaşında aile doktoruna yorgunluk şikayeti ile gitmiş, kan testleri anemi olduğunu ve düşük seviyede B12 vitamini olduğunu göstermiştir. B12 vitamini iğnesi ile tedavi edilmiştir.

15 yaşına gelince, işitme duyusu ve görüşü kötüleşti. MRG testi ve göz muayenesi sonuçları normal olmasına rağmen, LiveScience portalına göre çocuğun görüşü kötüleşmişti. 17 yaşındayken yasal olarak kör ilan edildi.

Doktorlar ona yeme alışkanlıklarını sorduğunda, ilkokul beslenmesinin patates kızartması, beyaz ekmek ve işlenmiş et (Sucuk, Sosis vs.) olduğu öğrenildi.

Annenin sözleri ise şu şekilde: “Okuldan geldiğinde öğle yemeği aynı şekilde duruyordu. Bunun sonucunda sorunlar başladı” diye açıklayan anne, ismini veya ailesinin ismini vermek istemiyor. Çocuk ise şu şekilde açıklıyor: “Beslenme çantamda sandviç ve meyve vardı ancak hiçbirine dokunmadım. Onun yerine sadece cips, sosis, işlenmiş et ve beyaz ekmek yedim.”

ABUR CUBUR GELİŞME ÇAĞINDAKİ GENÇLERİ NASIL ETKİLER?

Ergenlik hızlı bir büyüme ve gelişme dönemidir. Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, gençler bu dönemde yaşamlarında tekrar ihtiyaç duyacaklarından daha fazla kaloriye ihtiyaç duyuyorlar .

Ancak, abur cubur (soda, cips, şeker ve fast-food) kalori ihtiyacını karşılamak için yeterli değil.

ÇOCUĞUNUZUN DAHA İYİ BESLENMESİNE YARDIMCI OLUN

Çocuğunuz abur cubur bağımlısıysa, sağlığını iyileştirmesine ve yetişkinliğe kadar devam edebilen sağlıksız yeme döngüsünü bırakabilmesine yardımcı olunuz.

Beslenmedeki küçük değişiklikler fark yaratır. Yemeklerde şekerli içecekler yerine, az yağlı süt, ayran, hoşaf, su veya maden suyu içebilirler.

Çocuğunuzun öğünler arasında sağlıklı beslenebilmesi için, taze meyveler, kesilmiş sebzeler, fındıklar ve tam tahıllı kurabiyelerin de önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir