Kapat

İngiliz İngilizcesi Mi? Amerikan İngilizcesi Mi? Hangisi Kulağa Daha Hoş Geliyor?

Dünyanın en çok konuşulan dili İngilizce birçok özelliğe sahiptir ve kesinlikle fark etmediğiniz özel bir aksanı vardır.

Dünya’da yaşayan nüfusun dörtte birinin İngilizce bildiğini biliyor muydunuz? Ama hepsi aynı türden konuşmuyor.

54 egemen eyalette yaklaşık 375 milyon yerli İngilizce konuşmacının ve dünya çapında 27 egemen olmayan toplumun en büyük yüzdesi ” Anglosphere ” olarak adlandırılmaktadır : Birleşik Krallık , Kanada , Avustralya , İrlanda ve Yeni Zelanda ; Güney Afrika , Singapur , Nijerya ve hatta Karayiplerin bazı bölgelerinde de yerli konuşmacılar vardır.

Pek çok yerde konuşulduğunda, İngilizce, sosyal, politik ve kültürel yönlerden etkilenmiş, bu da yerel halk arasında anlaşılan yerel değişimlere sahip bir dil ile sonuçlanmıştır, ancak ziyaretçiler için neredeyse anlaşılır bir konumdadır.

Dört ana özellik;

İngiliz İngilizcesi: zarif sesleri ve farklı bölgelerini kapsar İngiltere’de bu İngilizce mevcuttur, İngiltere (Güney West Country, East Midlands ve Kuzey çeşitleri); Ulster Kuzey İrlanda’daki; Galli ve İskoçlar. Avrupa’nın çoğunda ve bazı Afrika ülkelerinde ve Güney Asya’da (Hindistan, Pakistan ve Bangladeş) sömürgecilik nedeniyle baskın çeşitliliklerdir.

Amerikan İngilizcesi: Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü çeşitler kümesidir. Yazılışı ülke genelinde neredeyse aynı olmakla birlikte, Afro-Amerikan, Chicano, İç Kuzey, Orta Atlantik, Orta, New York, Güney ve İngiliz dillerini içeren 11 farklı dilde konuşuluyor. batıdan. Kültürel etkisi sayesinde Latin Amerika ve Doğu Asya’da (Çin, Japonya ve Filipinler) tercih edilen modeldir.

Kanada İngilizcesi: sözlü olarak, Amerikan ile aynı sesler duyulsa da, yazı (yakınlığı nedeniyle) unsurlarını ve İngiliz tarihini birleştirir ve birçok “Kanadalılık” ya da ülkenin ifadeleri vardır.

Avustralya ve Yeni Zelanda İngilizcesi: Avustralya ve Yeni Zelanda’da konuşulan kişi, aksanı ve birçok konuşma dili nedeniyle diğer biçimlerden çok farklıdır. Bununla birlikte, standart yazı büyük ölçüde İngilizlerle uyumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir