Kapat

Güneş Sisteminin Dışında Bulunan 100 Dünya Benzeri Gezegen

Güneş Sisteminin Dışında Bulunan 100 Dünya Benzeri Gezegen

Bilim adamları, yaşamı destekleyebilecek Dünya benzeri gezegenler aramada yaklaşık 100 yeni ekstralar buldu. Dünya’dan küçük olandan, Jüpiter’den bile daha büyük olan gök cisimlerine kadar yeni gök cisimleri mevcut.

Bulgular, Danimarka Üniversitesi, NASA, Tokyo Üniversitesi ve diğerleri tarafından hazırlanan uluslararası bir meslektaşlardan oluşan bir ekip tarafından yapıldı.

Araştırmacılar, K2 Kepler teleskop misyonundan bilgi aldılar ve bu teleskop misyonu, evrendeki yeni ekplanrasyonları izlemeyi amaçlıyorlar.

Güneş sistemimizin dışında bulunan gezegenlerdir. Ulusal Uzay Enstitüsü’nde çalışan Andrew Mayo, bulguları Astronomical Journal’da sundu ve 2014’te ilk K2 veri yayımından bu yana proje üzerinde çalışmakta olduğunu açıkladı.

“149 tanesinin gerçek dış gezegen olarak onaylandığı 275 tanesini de analiz etmeye başladık.”

“Buna karşılık bu gezegenlerin 95 tanesinin yeni keşifler olduğu kanıtlandı.”

Orijinal Kepler uzay aracı, gökyüzünün küçük bir yamacında ekstraplanet arayışı amacıyla 2009’da fırlatıldı. Ancak mekanik bir arıza, 2013 yılında teleskopu arızalı bırakarak, çok daha başarılı olduğunu kanıtlayan bir K2 takip görevinin önünü açtı.

Araştırmacılar, Dünya dışındaki yaşam ihtimalini umutlandırarak yeni eksta alanları ortaya çıkarmalarına izin verdi. Hedef sonunda, yaşamı destekleyebilecek kadar kayalık, yaşanabilir, Dünya boyutunda gezegenler olan dış gezegenleri izlemek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir