Kapat

Girişimciler Kaygı ve Depresyonla Nasıl Mücadele Edebilir?

Girişimciler Kaygı ve Depresyonla Nasıl Mücadele Edebilir?

Birçok insan sadece girişimciliğin başarısını görür ve konuşur, para, araba, ofis. Fakat göremedikleri şey, girişimcilerin yıllardır başarıya ulaşmak için yaptıkları fedakarlıklardır. Girişimcilerde ortaya çıkan zihinsel sağlık problemlerini pek çok kişi görmüyor. Bu sağlık sorunlarına örnek vermek gerekirse, depresyon ve anksiyete olarak sıralayabiliriz. Bir girişimci olarak kaygı ve depresyon ile savaşmak çok önemlidir.

Girişimciler arasında depresyon artışı, günümüzde tüm zamanların en yüksek seviyesini gösteriyor. Stanford, UC Berkeley ve UC San Francisco’daki araştırmacılardan yapılan eski tarihli bir araştırma, girişimcilerin yüzde 72’sinin zihinsel sağlık sorunu yaşadığı, yüzde 49’unun kronik zihinsel hastalıklara maruz kaldığını (depresyon, bipolar bozukluk ve diğerleri) kanıtladılar. Bu, teşhis edilen zihinsel sağlık sorunu bulunan girişimci nüfusun yaklaşık 3/4’ünü oluşturuyor.

Ne yazık ki, girişimcilerin depresyonu nasıl kontrol altına alacağı ve üstesinden gelebileceği bir psikolojik tedavi bilinmiyor. Standart tedaviler de etkisini göstermiyor. Depresyon nedir? yada  Kaygı nedir? Bu iki tanıyı kendinizde veya başkalarında uygulayabilir misiniz?

Depresyonun Nedenleri

Depresyon ciddi bir tıbbi durum olarak tanımlanır. Üzgün ​​olmak depresyonla aynı değildir. Depresyon, hissetme, düşünme ve hareket etme (veya tepki verme) tarzını etkiler. Amerikan Psikiyatri Birliği’ne göre, 6 kişiden 1’i yaşamları boyunca depresyon yaşıyor.

Ancak, girişimcilerin yüzde 30’u (yaklaşık 3’te 1’i) hayatlarında depresyon yaşamaktadır. Bunun birçok nedeni bulunuyor. İlk olarak, toplum başarılı olması için girişimciye çok fazla baskı yapıyor.

Ne yazık ki, bu stresli dönemler çok uzun sürmektedir. Birçok girişimci, ürünleri büyük bir müşteri kitlesini çekmeden önce 3-5 yıl boyunca canla başla çalışır. Bazıları için bu süre daha uzundur. Birçok acemi girişimci, kârlı ve başarılı olmak için acele ettiği takdirde, fiziksel ve zihinsel durumunu hiçe sayar.

Depresyon Nasıl Belirlenir

Klinik depresyon tıbbi bir tanı gerektirir. Ancak, herhangi bir girişimcinin tıbbi bir uzmanla konuşmadan önce tanımlayabileceği belirtiler yok değil. Belirtiler, bir zamanlar zevk aldığınız aktivitelere olan ilginizi kaybetme, yorgunluğunuzun artması, uykusuzluk, kaygı, iştah kaybı veya iştahsızlık veya sinirliliktir.

Depresyon çoğu insan için farklılık gösterir, ancak bu belirtilerin sizde olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. 3 girişimciden 1’inin sahip olduğu bir sorunu tanımlamak için acele etmelisiniz, çünkü sorunun belirledikten sonra başa çıkmak çok zor olabilir. Erken tanı her zaman en iyi çözümdür.

Yardım Aramanın Yolları

Doğru yemek yemek, düzenli egzersiz yapmak ve ara ara dinlenmek çok önemlidir.

Girişimcinin güçlü bir kişisel temele ihtiyacı var. Girişimci yolculuğun doğası gereği, ek iş yatkınlığına ve uzun çalışma saatlerine maruz kalmaktadır.

Ayrıca terapiden ve ilaçlardan (tıp uzmanınız tarafından reçete yazılmalı) yararlanabilirsiniz.

En önemlisi, bir girişimci olarak, duygularınızı ve düşüncelerinizi ihmal etmeyin. Teşhisi ne kadar erken keşfederseniz iyileşme olasılığınız bir hayli artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir