Kapat

Geç Saatte Uyumanın Üzerimizdeki Etkisi Nedir?

Erken uyumanın faydalarını duymuş veya okumuşsunuzdur. Harvard Üniversitesi’nden yapılan yeni bir araştırma , uykunun dinlenme açısından gerçekten önemli olduğunu gösterdi; uyku saatinize bakılmaksızın bir rutini yerine getirmeniz gerekmektedir.

Çalışmada, 61 öğrencinin uyku alışkanlığı bir ay boyunca izlenerek okulun performansıyla ilişkili olup olmadıklarını tespit ettiler. Temel bulgular şu şekilde:

1. Ne kadar geç uykuya dalarsanız dalın sorun değil

Çalışmada, öğrencilerin gerekli saatlerde uyumaları ve bir rutini devam ettirdikleri sürece geç uyumalarında herhangi bir sorun olmuyor. Yani, eğer her sabah saat 2’de uyuyorsa ve sabah 9’da kalkıyorsa, vücudu dinlenebilir ve biyolojik saatinde bir aksaklık olmaz.

2. Uykudaki kaybettiğiniz uykunun telafisi işe yaramaz

Gecikmiş olan ve gün boyunca uykudaki uyku eksikliğini telafi etmeye çalışan öğrenciler , derslerde normal bir uyku ritmini normal öğrencilerle oranla daha düşük bir performans gösterdi.

3. Sirkadik ritim ışıktan etkilenir

Çalışmada düzenli uyku alışkanlıkları olan öğrencilerin sirkadyen ritimindeki farkı ölçmek için matematiksel bir model kullanıldı, gece veya gündüz benzer saatlerde uyuyanlar, alışkanlıkları veya takvimi olmayan düzensiz olanlar ile karşılaştırıldı.
Gün ışığının, sirkadiyen ritmi değiştiren, vücudu istikrarı bozan ve okulda kötü performansa neden olan bir faktör olduğu bulundu.

“Geç Saatte Uyumanın Üzerimizdeki Etkisi Nedir?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir