Kapat

FED Faiz Açıklaması Türkiye Üzerinde Neden Bu Kadar Etkili

FED Çarşamba günü ABD ekonomisinin değerlendirmesini yükseltti fakat şimdilik başka faiz artışını atlamaya karar verdi.

Yaygın olarak beklenen bir hareketle, merkez bankasının politika yapıcı Federal Açık Piyasa Komitesi, hedef aralığını yüzde 1,75 ile hedeflenen yüzde 2’ye çıkarmak için oybirliği ile oy kullandı.

Bununla birlikte, komitenin Eylül toplantısında bir artışı onaylaması bekleniyor ve toplantı sonrası ifadesinden bir dilde bir düzeltme, daha fazla para politikası normalleşmesine yöneliyor olabilir.

Açıklamada, işgücü piyasasının Haziran toplantısına uygun “güçlendirmeye devam” ettiği belirtildi.

Ancak, komite “ekonomik faaliyetin güçlü bir oranda yükseldiğini”, “katı” büyümenin Haziran karakterizasyonundan daha yukarı yönlü bir görünüm sergilediğini belirtti.

Buna ek olarak, beyanda hanehalkı harcamalarının ve işletme sabit yatırımının “güçlü bir şekilde büyüdüğü” belirtildi. Bu da, Haziran ayında yapılan hanehalkı harcamalarının hanehalkı harcamalarının “yakalanmasından” kaynaklandığı bir gelişmedir.

Hükümetler, GSYİH ‘nın ikinci çeyrekte yüzde 4,1 oranında arttığını, yaklaşık dört yıl içinde en hızlı gerçekleştiğini belirtti. Gerçi ek olarak, işsizlik oranı yüzde 4 seviyesinde bir kuşak düşük yakındır üretim verileri Çarşamba günü yayınlanan tarifeler aktivitesi üzerine olurdu etkisiyle ilgili kaygılar işaret etti. Fed açıklamasında ABD’nin global ticaret ortaklarıyla çalıştığı tarife savaşından bahsetmedi.

Aberdeen Standart Yatırımlar üst düzey küresel ekonomisti James McCann, “Fed’in şu an ile Eylül ayı arasındaki iletişimi izlemek için ilginç olacağız, merkez bankasının 2018’de üçüncü bir yürüyüş yapmasını bekledik.” Yönetim Kurulu Başkanı Jerome Powell, ” Başkanlığı hızlandırmak için şimdiden Cumhurbaşkanı’nın rüşvetini çekti. Bu siyasi müdahale açıkça yararsızdır ancak Eylül yaklaştıkça geri dönebilir.”

Politika ‘uzlaşmacı’ kalır
Açıklamada başka önemli değişiklikler yoktu. Komite, politika duruşunun “uyumlu” kaldığını ve enflasyonun yüzde 2’lik hedefin yakınında ilerlemeye devam ettiğini belirtti.

Ancak, Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere birçok Fed yetkilisi, yılın sonuna kadar iki faiz artırımının daha geleceğine dair sinyaller gönderdi.

CME’nin izleyicisine göre, vadeli işlemler piyasasında işlem gören trader’lar, Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre% 91,4’lük bir artış ve Aralık ayında bir başka hareket için% 68,2’lik bir olasılık olduğunu gösteriyor. Mart ve haziran aylarında daha önceki zamların üstüne çıkacaklardı.

Bununla birlikte, geç Fed, bazı önemli siyasi direnişlere girdi.

Yakın tarihli bir CNBC röportajında Başkan Donald Trump , merkez bankasının politikasını normale döndürmek için kademeli ama tutarlı bir hamleye ayak uydurma arzusunu sarstı. Fed, yedi yıl boyunca sıfır faiz oranını koruduktan sonra Aralık 2015’ten bu yana bir hız yürüyüşü döngüsü gerçekleştirdi.

Trump, faiz artırımlarının son zamanlarda durgunluk sonrası çöküşünden kopan bir büyüme yaratabileceğinden endişe ettiğini söyledi.

Başkanın tarihsel olarak sıra dışı sözleriyle ilgili görüş bildirgesinde bir belirti bulunmuyordu ve çoğu gözlemci, Fed’in başkanlık retoriği tarafından sallanmayacağına inanıyor.

Fed yetkilileri “Başkan Trump ‘un, Evercore ISI’deki küresel politika ve merkez bankası strateji ekibinin başı olan Krishna Guha” notunda yaptığı açıklamada, “Dolar gücünü desteklemeye devam eden faiz oranlarını yavaşlatmaya ya da durdurmaya yönelik son baskısını göz ardı ettiler.” Dedi.

Üç hafta içinde yayınlanan dakikalar, FOMC üyelerinin ekonomiyi nasıl gördüklerine dair daha fazla bilgi verecektir.

Toplantı kararı, Atlanta Fed’in üçüncü çeyrek GSYİH tahminini yüzde 4,7’den yüzde 5’e çıkardığı aynı gün geldi . Okuma ön ve neredeyse kesin olmakla birlikte, bu büyüme sadece Fed’in hareket oranlarını daha yüksek tutma arzusunu körükleyecektir.

Komite üyeleri Haziran ayında GSYH’nin 2019’da yüzde 2,4’e ve ertesi yıl yüzde 2’ye çıkmadan önce yüzde 2,8 artacağını ve daha sonra yüzde 1,8’in daha uzun vadeli bir modele yerleşeceğini tahmin ettiler.

Trump yönetim yetkilileri, daha düşük harcamalar ve daha yüksek harcamalarla birleşen ekonomik programlarının en az yüzde 3’lük büyümeyi sürdürebileceğine inanarak bu durumu reddediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir