Kapat

Erişilebilir Elektronik Ve Bilgi Teknolojisi Nedir?

Erişilebilir elektronik ve bilgi teknolojisi, engelli insanlar tarafından kullanılabilen bir teknolojidir. Evrensel tasarım ilkelerini içerir. Her kullanıcı teknoloji ile kendisi için en iyi şekilde uğraşabilir. Erişilebilir teknoloji ya doğrudan erişilebilir-diğer bir deyişle, yardımcı teknoloji olmadan kullanılabilir-ya da standart yardımcı teknoloji ile uyumlu olmasıdır. Rampaları ve asansörleri olan binalara tekerlekli sandalye kullananlar tarafından erişilebilir olduğu gibi kısımları içerir.

Erişilebilir elektronik ve bilgi teknolojisine örnekler:

Erişilebilir yazılım uygulamaları, engelli kişiler için özel olarak tasarlanmış özellikler içerebilir. Bununla birlikte, kullanıcılara her zaman bir görevi yerine getirmenin birden fazla yolunu sağlıyorlar. Yardımcı teknoloji ile yorumlanabilecek menüleri ve istemleri görüntülemek için belirlenmiş standartları kullanıyorlar. Kullanıcıların fareyi tek başına, klavyeyi tek başına veya ikisinin bir birleşimini kullanmasına izin veriyorlar. Kurulum talimatları, kullanım kılavuzları ve diğer belgeler, büyük baskılar, Braille alfabesi ve elektronik metin gibi alternatif formatlarda mevcuttur.
Erişilebilir web siteleri , geniş yetenek ve özürlü bireyler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır; tüm ziyaretçilerin siteye girebilmesi, içeriğe erişebilmesi ve etkileşimli web etkinliklerine katılabilmesi için tasarlanmıştır. Erişilebilir web siteleri, ses, video, grafik, animasyon, grafik düğmeler ve görüntü haritaları gibi metin olmayan eşsiz öğeler için bir metin karşılığı (genellikle bir açıklama) sağlar. Bu, ekranı göremeyen kişilerin, bir resmin tanımını okuyabilen ancak resmin “okunamayacağı” bir ekran okuyucu ile bilgiye erişmesine olanak tanır.
Erişilebilir kopyalama makineleri, tuş takımlarını, dokunmatik ekranları veya ses tanıma özelliğini kullanarak birden fazla şekilde kullanılabilir. Yükseklik ve konum, kontrollere kolayca ulaşılabilecek ve ekranı kolayca görebilmek için ayarlanabilir. Doküman besleyicileri, masa yüksekliğinde bulunur ve bunları ulaşabilmeleri için yerleştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir