Kapat

Drift Nedir Ve Ne Zaman Keşfedilmiştir?

İlk olarak 90’lı yılların başında Janponya’nın dağlık ve virajlı yollarında giderek hızla aşağıya inmeye çalışan kişiler tarafından keşfedilmiştir . Drift temelde aracın virajı dönme esnasında oluşan merkezkaç kuvvetine direnemeyip aracın arka kısmının kopması prensibine dayalı bir olaydır ve buna verilen isimdir. Türkçeye “Yanlama”olarak geçmiş fakat birçok kelimede olduğu gibi yabancı şekli kullanılmaktadır. Drift genel olarak gösteri amaçlı bir harekettir ve motorsporları açısından istenmeyen bir durumdur. Çünkü Drift aracın aktarma organlarına zarar vermekte ve lastiği yıprandırmasıyla yol tutuşunu büyük ölçüde azaltmaktadır , buna bağlı olarak da tur sürelerini düşürmetedir.

Bir aracın drift yapabilmesi için öncelikle jantların 17″ ebatında olması ve ince yanaklı lastikler kullanılması gerekmektedir.Aksi taktirde lastiğin janttan çıkması kaçılmazdır. Bunun haricinde aracın arkadan itişli olması ve güçlü bit motora sahip olması gerçek manada driftin olmazsa olmazlarındandır. Bunun haricinde gerçek bir drift aracında kitli diferansiyel bulunur , bu sayede arka taraf kontrolden çıktığında tekerlek hızını dengeleyerek hafif ter yöne doğru baktırıp , viraj çıkışlarında yeterli gücü hissedebilmek için motorda tork arttırıcı düzenlemeleri yapmak önemlidir.

Drift Yapma Teknikleri
El Freni İle Drift ( Handbrake Drift)
Bu genel olarak en çok kullanılan tekniktir. Viraja giriş esnasında debriyaja sonuna kadar basılır ve aracın ön tarafı viraj içine doğru yönlendirirken el freni çekilir ve arkanın kopmasıyla beraber hemen bırakılıp gaza yüklenilir.
Güç İle Drift (Power  Over)
Aracın önü viraj dışından içe doğru yönlenirken gaz pedalına sonuna kadar basılır ve viraj süpürme dediğimiz hareketle viraj dış çizgiyi takiben yanlayarak dönülür. Bunu yapabilmek için güçlü tork’a sahip araç kullanmak gerekir. 150 HP’yi sınır olarak düşünürsek 200HP ve üstü motorlar bu tarz yanlama için uygundur.
Debriyaj İle Drift  (Clutch Kick)
Aracın güçten düştüğü durumlarda gerekli gücü alabilmek için deviri yükseltip debriyajı bir anda bırakma suretiyle patinaj sağlayıp aracın arkasını kaydırmak için kullanılır. Güç ile yanlamaya  benzer bir yöntemdir.
Hız İle Drift (Powersliding)
Bu yöntem geniş uzun virajlarda yapılır ve yüksek hızlardayken direksiyonu yavaşça kırarak önden kayma olmadan hız artırılmaya devam edilir. Bu esnada merkezkaç kuvvetinin etkisiyle siz bir yandan direksiyonun açısını arttırırken bir yandan da gaz vermeye devam ettiğinizden çok yüksek hızla ve tamamen yanlayarak virajı alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir