Kapat

Çin’in Düşmekte olan Tiangong-1 Uzay İstasyonunu Birde Böyle Görün

Dünya üzerindeki insanların Çin’in Tiangong-1 uzay istasyonunu görmelerini sağlayacak pek çok fırsat sundu.

Astronom Gianluca Masi, Sanal Teleskop Projesi ile , bazı klasik takımyıldızların önünden geçen uzay istasyonunu gösteren zorlu bir geçiş fotoğrafını çekmek için yeterince şanslıydı .

Uzay istasyonu, Orion, Toros ve Auriga takımyıldızlarını içeren yıldızların arka planında uzun bir ışık çizgisi olarak göründü. Görüntü, özellikle uzay istasyonunun imha edilmek üzere bekleyen tarihini göz önünde bulundurarak ince, keskin ve sessizce dramatik bir görüntüye sahipti.
Tiangong, İngilizcede “Heavenly Palace” a çeviriyor, ancak kontrol dışı alan laboratuvarı atmosfere yeniden girmeye başlamasıyla dünyadaki enkazının tam olarak Mart sonu ya da nisan ayı başlarında düşmesi beklenmektedir. 

Masi, uzay istasyonunu 9 Mart’ta Roma’daki bir noktadan yakaladı . Yıldız hareketini en aza indirgerken, çizgi sırasını yakalamak için 13 saniyelik bir pozlamayla tripod üzerinde bir Canon 5D Mark IV kullandı .
Çin Ulusal Uzay Yönetimi (CNSA) 2011 yılında Tiangong-1’i başlattı, ancak 2016 yılında yaklaşık 9 tonluk zanaatın komutasını kaybetti.

Pasifik okyanusu üzerine düşüceği söylemleride arttı.Ama henüz bu konuyla ilgili hiçbir şey kesinleşmedi, ne zaman infilak edeceğini zemine ne zaman çarpıcağı halen merak içindeydi.

Masi, Cennetteki Saray’ın bu görüşünün, ölmeden önce uzay istasyonundaki son güzel manzaralarından biri olmasını bekler. Umarım tamamen yeniden atmosfere girişinde yanacağını ümit ediyor, ama nihai hedefini keşfetmek için hepimiz beklemek zorundayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir