Kapat

Bilim adamları, Uzaylıları Avlamak İçin Yeni Yollar Arıyor

Bilim adamları, Uzaylıları Avlamak İçin Yeni Yollar Arıyor

Uzaylı avıyla ilgili olarak, gökbilimciler, gezegenleri kontrol etmek için çok başarılı bir iş çıkardılar.  Bir grup araştırmacı, dünya dışı yaşamı milyonlarca kilometre uzakta keşfetmek için yeni ve muhtemelen daha etkili bir yol bulduklarını iddia ediyorlar ve bu iddialar, gazlarla ilgili.

Science Advances’de yayınlanan yeni bir makalede , Washington Üniversitesi’nden Joshua Krissansen-Totton önderliğindeki araştırmacılar, yaşam aramak yerine, yaşamın varlığı olmadan var olamaz atmosferik gazların belirli karışımları için avlanıyor olmamız gerektiği teziyle yola çıkıyorlar.

Ekosistem, Dünya’nın atmosferi içerisinde bulunan çeşitli gaz karışımlarını yakından inceleyerek ve diğer dünyalardaki yaşamın oksijensiz nasıl oluşabileceğini göz önüne alarak, farklı gazların dengesiz bir şekilde gezegenler keşfederek yeni yaşam yerleri bulabileceğimiz iddia ediliyor.

“Atmosferik oksijeni biyogüven olarak görmek fikri uzun zamandır devam ediyor ve bu iyi bir stratejidir. Hayatın olmadığı yerde oksijen üretmenin çok zor olduğunu da dile getiriyorlar. Ancak bütün yumurtalarımızı tek bir sepete koymak istemiyoruz. Hayat evrende ortak olsa bile, oksijen sağlayan hayat olup olmayacağı konusunda hiçbir fikrimiz yok. Oksijen üretiminin biyokimyası çok kompleks ve oldukça nadir olabilir. ” diye konuştular.

Yaşam olmayan gezegenlerin dengeli bir dengede var olan gazların nispeten öngörülebilir karışımlarına sahip olmalarıdır, ancak gazların dengede olmadığı bir dünyayı tespit edebiliyorsak hayatın büyük bir kırmızı bayrak haline geleceği düşünülmektedir Dünyada bildiğimiz kadarıyla hayattan çok farklı olsa da, orada bulunmaktayız. Özel kimyasal dengesizlikler – metan ve karbondioksit varlığı ancak karbonmonoksit yokluğu gibi araştırmalar yabancı arkadaşları bulmakta kullanılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir