Kapat

Bilim adamları, çeliğin yerine geçebilecek ‘süper ahşap’ icat ediyorlar.

Bilim adamları, çeliği daha ucuz, daha hafif ve daha yenilenebilir bir alternatifle değiştirmek için ahşabı 12 kat daha güçlü hale getirecek bir yol buldular.

Mermilerden kurtulabilecek sağlam malzemelerin, otomobillerde, uçaklarda, binalarda ve hatta vücut zırhlarında kullanılabileceğini iddia ediyorlar.

“Bu, çelik veya hatta titanyum alaşımlarına karşı bir rakip olabilir, o kadar güçlü ve dayanıklıdır. Aynı zamanda karbon elyaf ile kıyaslanabilir, ancak çok daha ucuz “dedi. Araştırma yakın zamanda Nature’da yayınlandı.

Hu ve onun Maryland Üniversitesi ekibi, laboratuardaki yaratılışlarını test eden bir patlamaya sahipmiş gibi görünüyor.

Deneylerden biri mermi benzeri maddelerle düzenli ahşaplara ateşlendi. İkincisi arasında yırtılırken, “süper ahşap” onları yarıya kadar engelledi.

Bu atılım, kendisini daha yoğun hale getirmek için her türlü ahşaba (yumuşak ahşap dahil) uygulanabilen yeni bir işlemle ilgilidir.

Araştırmacılar, muamelenin bir kerede tahta parçalarına aynı anda uygulanabileceğini ve başlangıçta malzemeyi istenilen şekle büküp kalıp vermesine izin verdiklerini söylüyor.

Bilim adamları uzun zamandır ahşabın gücünü arttırmaya çalışıyorlardı, bu yüzden son atılımın potansiyel faydalarını selamladığı sürpriz değil.

Bir gün, süper ahşaptan yapılmış mobilyalara oturabilir, malzemeden yapılmış evlerde yaşayabilir ve şu anda sahip olduğumuz daha pahalı çelik ve titanyum alaşım araçlarından ziyade yoğunlaştırılmış ahşaptan üretilmiş uygun arabalara sahip olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir