Kapat

Bilgisayar Nasıl Temizlenir? Temizlerken Nelere Dikkat Edilmeli

 

Teknoloji geliştikçe bilgisayarlarımızda daha küçük ve daha güçlü ancak daha hassas komponentlere sahip oluyor.

Bu hassas parçalar zamanla tozlanıyor. Bu istenmeyen durumdur çünkü portlara giren toz temassızlığa ve bazı durumlarda iletkenlikten dolayı kısa devre yaptırabilir. Bu tozları nasıl daha sağlıklı ve parçalara zarar vermeden temizleyebiliriz?
Gerekli malzeme ve hassasiyet olduğu zaman bu iş çokta zor değil.

Gerekli Malzemeler

  • Fiber bez
  • Basınçlı hava spreyi veya hava üfleyici (Blower kompresör)
  • Nemli ve kuru bez
  • Yumuşak fırça
  • Elektrikli süpürge
  • Ekran temizleme sıvısı

Nasıl Temizlenir?

İlk olarak monitörü kapatalım ve kasamıza giden tüm kabloları kapalıyken sökelim. Hava üfleyici ile kasamızın, monitörün plastik yüzeylerini ve klavyemizin kenarlarını tuş aralarına hava üfleyin sonrasında önce nemli bez ile sonra kuru bez ile plastik yüzeyleri nazikçe ve bastırmadan silin. Yüzeyde kalan toz bastırılarak ile silinirse yüzeyi çizebilir.
Hava üfleyiciyi veya Basınçlı hava spreyini anakarttaki tüm portlara ve kasadaki usb, jak girişlerine nazikçe sıkın. Çapraz açıyla sıkmakta fayda var, dikey konumda tozları köşeye iterek içeride kalmasına sebep olabilir. Soğutucu bloklarının arasına basınçlı hava spreyiyle veya hava üfleyiciyle hava üfleyin.

Anakartın arka kısmındaki boşluğa hava basınçlı sprey ile hava sıkarak tozları daha kolay silinecek yere itin.

Fanları temizlerken fanları tutun, tutulması mümkün olmayan fanları tahta çubuk ile tutun. Sivri uçlu olmamasına dikkat edin. Elektrikli süpürgeyi fanlara tutun kaba tozları alın ardından nemli bez ile kanatları silin hemen ardından kuru bez ile ile kanatları tekrar silin. Fırça ile klavyemizi, kasanın metal kısmını ve ‘Mesh’ kısımlarını elektrikli süpürge yardımıyla temizleyin. Elektrikli süpürgeyi kesinlikle elektronik kartlara tutmayın.

Monitörün ekranını silerken kapalı olduğundan emin olun. Sonrasında ekran temizleme sıvısını fiber bezin bir kısmını nemlendirecek şekilde veya yüzeye 30-40 cm uzaklıktan sıkın. Yüzeye sıktıysanız 10-15 saniye kadar bekleyin ve nazikçe bastırmadan yavaşça silin.
Klavyenizi alternatif olarak klavye süpürgesi ile temizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir