Kapat

Baykuş, Kukumav ve İshak Kuşlarının Arasındaki Fark Nedir?

Bir çok insanın Baykuş, Kukumav ve İshak Kuşlarının arasındaki farkı bilmemesi çok doğal çünkü keskin duyuları, güçlü pençeleri, sessiz uçuşları ve geceleri avlanma becerileri gibi birçok ortak özelliklere sahiptirler.

Baykuş, Kukumav ve İshak Kuşları Benzer Ama Farklı

Bu kuşların tamamı, estrigiformes ailesine aittir. Kanca şeklindeki gagaları ve kendilerini gün içinde kamufle etmelerini sağlayan tüyleri vardır.

Bu üç kuş türü çok büyük gözlere sahiptirler. Bu yüzden ışığı çok iyi yakalarlar ve karanlıkta görebilirler! Ayrıca, bir hayvana saldırmak istediklerinde hesaplamalar yaparlar ve buna binoküler görüş denir.

Bu kuşlar kafalarını neden 360 derece çevirebildiklerini bilmek ister misiniz? Gözleri sabit olduğu yani hareket ettiremedikleri için avlarını hareket halinde takip etmenin tek yolu budur.

Avlarının nerede olduğunu bilmelerini sağlayan, çok işlevli bir kulağa sahiptirler.

Bu kuşların avlanma biçimi de çok ilginç. Kurbanlarını dikkatle izler ve dinlerler; geniş, yuvarlak kanatları sayesinde sessizce yaklaşırlar. Tüylerinin şeklini alarak havanın türbülansını en aza indirirler ve sonunda avlarını yakalamak için ayaklarını kullanırlar. Ne kadar sinsice değil mi?

Baykuşların Kanat Yapısı

Bu kuşların ne yediğini hayal ediyor musunuz? Çoğunluğu fareler gibi küçük hayvanlarla beslenirken, küçük kuşların bazıları büyük böcekleri avlar, çok az sayıda tür de balıklar ile beslenir.

Burada başka bir ilginç gerçek var, avları ölüyse ve çok büyükse, bu kuşlar onları gagalarıyla yırtıp, tamamını yutarlar. Vay!

Baykuş, Kukumav ve İshak Kuşlarının arasındaki bazı küçük farklılıklar:

  • Baykuş, Kukumav ve İshak Kuşlarının kalp şeklindeki yüz diskleri ile ayırt edilir.
  • İshak Kuşu en küçüğüdür, şarkı söylemesiyle tanınır.
  • Baykuşların kulakları ve tüyleri kabarıktır.
  • Baykuşlar en büyük ve en sağlam olanlardır.
  • Kukumavların beyaz gerdanı var ve kanatları baykuşlardan daha değişik.

“Baykuş, Kukumav ve İshak Kuşlarının Arasındaki Fark Nedir?” üzerine 1 yorum

  1. Cemre says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir