Kapat

Basit IR Aydınlatıcı (Kızılötesi) LED Devresi

Bu derste, Gece Görüşü, gece görüşüne ulaşmanın farklı yollarını ve CCTV Kameraların gece görüşüne yardımcı olacak basit bir IR Aydınlatıcı Devresi hakkında bilgi edineceğiz.

Gece Görüşü, adından da anlaşılacağı gibi, gece, yani düşük ışıkta görme yeteneğidir. İnsanlar gece görüşüne sahip olmadığından (ya da çok düşük) gece görüşünden dolayı, teknolojik özellikler yani özel yapım kameraları kullanıyoruz.

Askeri kullanım için geliştirilmiş olmasına rağmen, gece görüş teknolojisi ve ilgili ekipman, halka açık kullanımı için kolayca kullanılabilir hale geliyor.

Geliştirilmiş Görme Sistemlerinin bir parçası olan Gece Görüş teknolojisi, kazaları önlemek için çevreye duyarlılık konusunda pilota yardımcısı olan uçak güvenlik sisteminin bir parçasıdır.

Modern otomobiller (çoğunlukla üst sınıf otomobillerde), sürücülerin karanlık veya kötü aydınlatma koşullarında daha iyi görmelerine yardımcı olan Automotive Night Vision sistemi ile donatılmıştır.

Gece Görüş Teknolojilerinin Farklı Tipleri

Düşük ışıkta görüşün nasıl sağlandığına bağlı olarak, gece görüş teknolojileri üç tipe ayrılabilir. Bunlar:

 1. Görüntü yoğunlaştırma
 2. Aktif aydınlatma
 3. Termal görüntüleme

Görüntü yoğunlaştırma

Görüntü yoğunlaştırma yıldızlardan veya ay ışığından alınan fotonları büyütme tekniğidir. Temel olarak, mevcut ışığı çok daha yüksek bir yoğunluğa yükseltir. Bu teknik Düşük Işık Görüntüleme olarak da bilinir.

Kameranın görüntü sensörü genellikle hem görünür ışık sensörlerini hem de Kızılötesi sensörleri bulundurur.

Aktif aydınlatma

Aktif Aydınlatma, Image Infensification ve genellikle Infrared frekansında aktif bir ışık kaynağıdır. Dolayısıyla, bu teknik aynı zamanda Kızılötesi Aydınlatma veya sadece IR Aydınlatma olarak da bilinir.

Kızılötesi Aydınlatma sistemi genellikle, 700nm ila 1000nm aralığında kızılötesi radyasyon yayan bir IR Aydınlatıcı ve yukarıda belirtilen radyasyona duyarlı özel bir CCD Kameradan oluşur.

cctv kamera iç yapısı

Kızılötesi Aydınlatıcı uygulamanın farklı yolları vardır, ancak genel olarak, Aktif Aydınlatma Gece Görüş Kameralarının görüntü kalitesi diğer tekniklerle karşılaştırıldığında daha yüksektir.

Termal görüntüleme

Her nesne kızılötesi ışığı yayar. Termal Görüntüleme, bu gerçeğe dayanarak geliştirilir ve ön plan ile arka plan nesneleri arasındaki sıcaklık farkları tespit edilir.

Bu teknikte tasarlanan kameralar Termal Görüntüleme Kameraları olarak bilinir ve çok iyi gece görüş ekipmanıdır.

Peki, Kızılötesi Aydınlatıcı nedir?

Yukarıdaki bilgilere dayanarak, Kızılötesi radyasyonun unsurları, IR kaynakları ve IR Aydınlatıcıları, Gece Görüş Teknolojisinin önemli bir parçasıdır. Peki, IR Aydınlatıcılar nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, IR Aydınlatıcılar veya Kızılötesi Aydınlatıcılar, elektromanyetik spektrumun Kızılötesi radyasyon kaynaklarından başka bir şey değildir.

İki temel IR Radyasyon kaynağı vardır. Bunlar;

 • Birincil veya Aktif Kaynaklar
 • İkincil veya Pasif Kaynaklar

Birincil veya Aktif Kızılötesi Kaynaklar, yalnızca termal, kimyasal veya elektrik gibi iç reaksiyonlarına dayanarak IR radyasyonu yayar. Başka bir deyişle, Aktif Kızılötesi Kaynakları, kendiliğinden IR Radyasyon yayar.

Güneş, aktif IR radyasyonunun ana doğal kaynağıdır. Biraz sonra daha yapay aktif IR kaynakları göreceğiz.

İkincil veya Pasif Kızılötesi Kaynaklarına gelince, bunlar aktif olarak IR radyasyonu yaymazlar, bunun yerine aktif bir kaynak tarafından ortaya çıkan IR radyasyonunu yansıtırlar. Pasif Kızılötesi Sensörler veya PIR cihazları aynı prensipte çalışır.

IR Aydınlatıcılar nerede kullanılır?

Gelecekteki IR Aydınlatıcılar hakkındaki tüm tartışmalar, aksi belirtilmedikçe, yalnızca aktif IR Kaynakları ile ilgilidir. Böylece, IR Aydınlatıcıların kullanımına gelen, Gece Görüş Teknolojisinin temel uygulamalarından biri olacaktır.

Genellikle, kamera lensinin etrafına yerleştirilirler; böylece kamera, IR Aydınlatıcıları tarafından yayılan IR Radyasyonunu yansıtırken nesneleri yakalar. Evinizde veya ofisinizde güvenlik amaçlı CCTV Kameralar varsa, kesinlikle bir IR LED dizisi şeklinde entegre bir IR Aydınlatıcıya sahiptir.

Farklı IR Aydınlatıcı Cihazlar

Temel olarak, çeşitli uygulamalar için IR Aydınlatıcıları olarak kullanılabilecek üç kızılötesi aydınlatma cihazı vardır. Bunlar:

 • İr ledleri
 • Filtreli Akkor Ampüller
 • IR LAZERLERİ

Basit IR Aydınlatıcı Devresi

Aşağıdaki CCTV Kameraları için Kızılötesi Aydınlatıcı görevi gören basit bir devredir. Ortam ışığını algılar ve ışığın şiddeti belli bir aralığın altına düşerse (gece saati gibi), IR Aydınlatıcı görmeyi sağlamak için etkinleştirilir.

Malzemeler

 1. 12V Güç Kaynağı (en az 12V@1A)
 2. 30 IR LED (5mm)
 3. 6×330Ω Direnç (1/4 Watt)
 4. 3x2N2222 NPN Transistörleri
 5. 12V Röle
 6. 100KΩ Potansiyometre
 7. LDR
 8. 1KΩ Direnç
 9. 10KΩ Direnç
 10. 1N4007 Diyot

Çalışma Mantığı

Devre üç bölüme ayrılabilir: ışık sensörü, röle sürücüsü ve IR Aydınlatıcı. 100KΩ Potansiyometre ve LDR kombinasyonu potansiyel bir bölücü olarak işlev görür ve Darlington Pair Transistörü ile birlikte ortam ışığının algılanmasına yardımcı olur.

LDR’ye düşen ışığın yoğunluğu azaldıkça direnci değişir ve röle, sürücü transistörü yardımıyla devreye girer.

Röle devreye girdiğinde, IR LED’ler toprağa bir yol alır ve parlamaya başlar. 100KΩ POT, aydınlatma koşullarının hassasiyetini ayarlamak için kullanılabilir.

IR LED’lere gelince, bunlar 1.2V ileri gerilim ve 20mA ileri akım ile 5mm Kızılötesi LEDlerdir. Akım sınırlayıcı 330Ω direnç ile bir dizi 5 IR LED bağlanır.

Bu altı kombinasyon, 30 LED’lerin IR Aydınlatıcı dizisine paralel olarak bağlanır. Daha fazla LED eklenebilir ancak güç kaynağının yeterli akımı sağlamak için yeterli değerde olduğundan emin olun.

IR Aydınlatma Avantajları

 • Gece görüşünde kullanıldığında, iyi hassasiyet sağlarlar ve ortam ışığından kolayca etkilenmezler.
 • Oldukça ucuzdurlar.
 • IR LED’ler gece görüşünde IR Aydınlatıcı olarak kullanılıyorsa, düşük güç tüketimi, iyi ömür ve sağlam kullanım için güvenilir bir seçenek sunar.

“Basit IR Aydınlatıcı (Kızılötesi) LED Devresi” üzerine 1 yorum

 1. Ö says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir