Kapat

Barkod Okuyucu Nedir? Çeşitleri Nelerdir Ve Nerelerde Kullanılır?

Barkod Okuyucu Nedir? Çeşitleri Nelerdir Ve Nerelerde Kullanılır?

Bir barkot okuyucu, aynı zamanda bir fiyat tarayıcı veya satış cihazı olarak adlandırılır. 

Amacı bilgileri yakalamak ve okumak için içerisinde lazer tarayıcılar bulundurur. Bir barkod okuyucusu, bir tarayıcı , bir kod çözücü (dahili veya harici) ve okuyucuyu bir bilgisayara bağlamak için kullanılan bir kablodan oluşur.

Bir barkod okuyucu barkodu sadece sayı veya harf olarak yakalar ve çevirir ve veri bir bilgisayar uygulamasına gönderilmek üzere yola çıkar, böylece bir yazılım uygulaması verilere geçerli bir kimlik oluşturur. Barkod tarayıcıları, bir seri bağlantı noktası , klavye bağlantı noktası veya kama denilen bir arabirim aygıtı aracılığıyla bir bilgisayara bağlanabilir.

Bir barkod okuyucu bir ışık ışınının yönlendirilmesi ile çalışan barkod ve geri yansıyan ışık miktarını ölçer. (Barkod üzerindeki koyu çubuklar, aralarındaki beyaz boşluklardan daha az ışığı yansıtır.) Tarayıcı ışık enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür, daha sonra kod çözücü tarafından verilere dönüştürülür ve bir bilgisayara iletilir.

Beş çeşit barkod okuyucu vardır;

  • Kalem Tip (pen wands) 
  • Yerleşik Tarayıcılar (Slot scanners) 
  • Charge-Couple Device ( CCD ) Tarayıcılar 
  • Görüntü Tarayıcıları
  • Lazer Tarayıcılar.

Bir kalem tarayıcı en basit barkod okuyucudur. Hareketli parça içermez ve dayanıklılığı ve düşük maliyeti ile bilinir. Bununla birlikte, bir kalem tipi barkod okuyucu, kullanıcı için bir zorluk olabilir bununla birlikte, barkod ile doğrudan temas halinde kalması, belirli bir açıda tutulması ve belirli bir hızda barkodun üzerinde hareket ettirilmesi gerekir.

Bir Yerleşik Tarayıcı sabit kalır ve üzerindeki barkodlu öğe el ile yuvadan çekilir. Slot tarayıcıları genellikle kimlik kartlarındaki barkodları taramak için kullanılır.

Bir CCD tarayıcının kalem çubuğundan daha iyi bir okuma aralığı vardır ve genellikle perakende satışlarda kullanılır. Tipik olarak, bir CCD tarayıcının “tabanca” tipi bir arayüzü vardır ve barkoddan en fazla bir inç uzaklıkta tutulmalıdır. Barkod her tarandığında, hata olasılığını azaltmak için çeşitli okumalar yapılır. CCD tarayıcının bir dezavantajı, giriş yüzeyinden daha geniş olan bir barkodu okuyamamasıdır.

Kamera okuyucusu olarak da adlandırılan bir görüntü tarayıcısı, barkodun görüntüsünü yakalamak için küçük bir video kamera kullanır ve daha sonra barkodu çözmek için gelişmiş dijital görüntü işleme tekniklerini kullanır. Bir barkodu yaklaşık 3 ila 9 inç arasında okuyabilir ve genellikle bir lazer tarayıcısından daha az maliyetlidir.

El ya da sabit olan bir lazer tarayıcının, işini yapmak için barkoduna yakın olması gerekmez. Tarayıcının yönlendirmeden bağımsız olarak barkodu okumasına ve bir barkodu 24 inç’e kadar kolayca okuyabilmesini sağlamak için bir ayna ve lens sistemi kullanır. Hata olasılığını azaltmak için, bir lazer tarama saniyede 500 tarama yapabilir. Özel uzun menzilli lazer tarayıcılar, 30 metreye kadar olan bir barkodu okuyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir