Kapat

Araç Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Araç Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

İlk belgelenen araba hırsızlığı olayı, gazla çalışan otomobillerin ilk tanıtılmasından sadece on yıl sonra 1896’da gerçekleşti. Bu erken dönemden günümüze arabalar hırsızlar için doğal bir hedef olmuştur: Bunlar değerli, makul olarak satışı kolay ve dahili bir kaçış sistemine sahipler.

Bugün, her arabanın gelişmiş elektronik sensörlerle, sirenlerle ve uzaktan etkinleştirme sistemleriyle donatılmış güvenlikleri var. Bu arabalar tekerlekli yüksek güvenlik cihazlarıdır.

Bu yazıda, ne yaptığımızı ve nasıl yaptıklarını bulmak için modern araba alarmlarına bakacağız. Modern otomobil alarmlarının nasıl detaylandırıldığı şaşırtıcı ancak, araba hırsızlarının hâlâ onları geçmenin bir yolunu bulması daha da dikkat çekici.

Temeller

En basit alarmın sürücü kapısında bir geçiş olması gerekir ve kablolu olacaktır, böylece birisi kapıyı açarsa siren ötmeye başlayacaktır. Bu araba alarmını bir anahtar, birkaç tel parçası ve bir siren ile uygulayabilirsiniz.

Çoğu modern araba alarm sistemi bundan çok daha sofistike. Bunlar:

  1. Anahtarlar, basınç sensörleri ve hareket dedektörlerini içerebilen bir dizi sensör
  2. Bir anahtarda kablosuz kontrolü sağlamak için bir radyo alıcısı
  3. Ana batarya kopuk olmasına rağmen alarmın çalışabilmesi için bir yardımcı batarya
  4. Her şeyi izleyen ve alarmın çaldığı bir bilgisayar kontrol ünitesi – sistemin “beyin”

En ileri sistemlerdeki beyin aslında küçük bir bilgisayardır . Beynin görevi, güç algılayıcı cihazların belirli anahtarları açıldığında veya kapatıldığında, alarm cihazlarını (farları veya kurulu bir sireni) etkinleştiren anahtarları kapatmaktır . Güvenlik sistemleri esas olarak hangi sensörlerin kullanıldığı ve çeşitli cihazların beyne nasıl bağlandığı arasında farklılık gösterir.
Beyin ve alarm özellikleri aracın ana piline bağlanabilir , ancak genellikle yedek güç kaynağına sahiptirler . Bu gizli pil, birisi ana güç kaynağını kestiğinde (örneğin pil kablolarını kırparak) başlar. Gücün kesilmesi, bir davetsiz misafirin olası bir göstergesi olduğundan beyini alarm çalmasını tetikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir