Kapat

2050 Yılında İnsan Türü Yok Mu Olacak?

2050 Yılında İnsan Türü Yok Mu Olacak?

İklim değişikliğinin, insanlığı geri dönüşü olmayan tarihi bir olaya götüreceğini öngörülüyor. Dünyanın sonu mu gelecek? İnsan türü tamamen yok mu olacak? 

İnsan türünün tamamen yok olması, bugüne kadar ki en korkutucu bilimsel rapor olarak adlandırılıyor. Avustralyalı uzman merkezi tarafından yürütülen yeni bir analize göre, İklim Restorasyon Ulusal Merkezi ve bir şef tarafından yürütülen teze göre “Dünya Savaşına benzer acil seferberlik” iddiaları konuşuluyor. Yapılan bu çalışmaya göre tedbir alınmadığı takdirde, 2050’de insan medeniyetinin sona erme olasılığı yüksek.

Yapılan bu çalışmaya göre, iklim değişikliğinin “insan uygarlığı için varoluşsal bir tehdit” olabileceği öngörülüyor.

Avustralya düşünce kuruluşu bugüne kadar yayınlanan araştırmaların hepsini yalanlayarak: iklim değişikliğinin riskleri aslında herkesin hayal edebileceğinden çok daha kötü olabileceğinin altını çizdi.

Tezin ana konusu, iklim bilimcileri tahminlerinin çok sınırlı olduğu yönünde. İklim değişikliği yakın gelecekte gezegenimizi etkileyecek ve şu anki iklim krizi, daha önce hiç olmadığı kadar büyük ve karmaşık bir hal alacağı tartışılıyor.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından 2018’de 2 Celsius’un küresel sıcaklığındaki bir artışın hiçbir sorun teşkil etmeyeceğini savunsa bile bu tez sonucunda bunun gerçek dışı olduğunu görebiliriz. İklim değişikliği çok ciddi ve feci olacak.

Dünya’nın Sonu Nasıl olacak?

Gelecekte nasıl bir yaşam bizleri bekliyor? İnsan türü yok olacak mı? Çalışmaya bakacak olursak, eğer devletler çevreyi kirletmeye devam eder ve yenilenebilir enerji kaynaklarını bir an önce kullanmazsa, kasvetli bir manzara gelecekte bizleri bekliyor olabilecek. 2050 yılına kadar 3 ºC küresel sıcaklık olması öngörülüyor. Bu noktada, dünyanın buz tabakaları kaybolacak; dehşet verici kuraklıklar Amazon ormanındaki ağaçların çoğunu yok edecek (dünyanın en büyük karbon ofsetlerinden birini ortadan kaldırır); ve gezegen gittikçe daha sıcak ve daha ölümcül koşullar barındıran bir gezegen haline gelir.

Bu sırada kuraklık, sel ve orman yangınları düzenli olarak dünyayı tahrip ediyor olacak. Dünyadaki dünya yüzeyinin neredeyse üçte biri çölleşecek. Tüm ekosistemler çökecek.

Bunun sonucunda halk kuraklık ve kötü hava şartlarından dolayı göç edecektir. Bunun sonucunda güçlü olan devletler arasında, hayatta kalmak ve kaynakları kullanmak için Silahlı çatışmalar, belki de nükleer savaşların olması olasıdır.

Sonuç olarak “mutlak bir kaos” ve belki de ” insan medeniyetinin sonu ” olarak nitelendirilecek.

Geleceğe ilişkin bu felaket için ne gibi tedbirler alınabilir?

Bahsettiğimiz tüm bu olayların Tez sahibine göre  insan ırkı küresel kirlilikten, sıfır karbonlu bir sisteme geçiş yapmak için 10 yıl gibi bir süreleri kaldığını belirtiyor. ( Sıfır karbon emisyonu elde etmek için karbon emisyonunu doğaya yaymamalı veya karbon emisyonu ile karbon emisyonlarını dengelemek gerekir). Tez yazarları, “Bu tedbir senaryosunun II. Dünya Savaşı’nın acil seferberliğine benzer olacağını” dile getiriyorlar.

Barrie, ” Dünyadaki insan yaşamı , en korkunç şekilde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.” Dedi.

Daha fazla bilim kurgu için takipte kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir