Kapat

2019’dan İtibaren Kilogram Ağırlığı Değişiyor

Kilogram güncelleniyor ve 2019’dan itibaren 1 kg farklı olacak. 16 Kasım’da , 60’dan fazla ülkeden gelen bilim adamları, bu değişim için oylama yapacak. Versailles Kongresinde (Fransa) Genel Tartışma ve Önlemler Konferansında (CGPM) toplanacak ve ölçüyü yeniden tanımlayacaklar.

Konferans Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçütler Bürosu (BIPM) tarafından düzenleniyor ve eğer oylama değişiklikten yana ise, yeni birimler doğal dünyayı açıklayan gerçeklerle şekilleniyor olacak.

Kilogram (kütle), kelvin (sıcaklık), amper (elektrik akımı) ve mol (madde miktarı) , fiziksel nesneler yerine doğanın temel sabitleri tarafından belirleneceği anlamına geliyor.

Bu karar, kilogramın zamanla değişime uğradığını ve bazı miligramlarını yitirdiğinden; gerçek ağırlığını yitirdiğini vurguluyor.

Uluslararası Ağırlıklar ve Tedbirler Konferansı, Uluslararası Birimler Sistemi’nin yeniden tanımlanmasını onayladı. Anlaşma 20 Mayıs 2019’da yürürlüğe girecek.

Klasik kilogramı bir kriter olarak kullanmak yerine,  bilim adamları bir kilogram tanımlamak için Planck sabitini kullanacaklar,  bu da 50 mikrogram daha az değişiyor. Güç dengesi sayesinde kilogramın yeni değeri Planck sabitinden elde edilecek.

Bu değişikliğin alışverişlere herhangi bir etki etmeyecek veya günlük bazda fark edilmeyecektir, ancak ilaçların geliştirilmesi gibi bilimsel alanlarda çok önemli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir