Kapat

Köpekler Neden Yüksek Sesten Korkar?

Köpeklerde de panik atak olduğunu biliyor muydunuz?  Bu yüksek ses korkusu köpeklerinizin hayatını olumsuz yönde etkileyecek kadar ciddi bir sorun olabilir.

Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre köpeklerin neredeyse %50’si en ufak patlamada bile panik yapabiliyorlar. Araştırma sorumlusu Nörobiyolog verdiği demeçte, köpeklerin bir insan gibi kaygıyı rasyonalize etme kabiliyetine sahip olmadıkları için herhangi bir sese karşı panik yapmaktadırlar.

Köpekler, herhangi bir panik sırasında etrafındakilere saldırabilir yada kaçmaya çalışabilirler. Bu durumda köpek için yaralanma yada en kötüsü ölüm gibi sorunlar meydana gelebilir.

Maalesef bu fobinin tedavisi çok zor çünkü köpekler 10 bin ile 50 bin Hz arasında bir işitme aralığına sahiptir. Bir insanın işitme aralığı yalnızca 16 bin ile 20 bin Hz arasındadır ve köpeklerin duyabildiği mesafe insanlara oranla dört katıdır.

Ancak biraz da olsa etkisini azaltmanız mümkün. İşte uzmanlardan tavsiyeler;

  • Egzersiz yaptırın
  • Güvende hissedeceğiniz bir yer oluşturun
  • Dikkatini çekmeye çalışın
  • Yiyecekler ile dikkatini dağıtın
  • Sorunu çözmenize yardımcı olması için veterinere gidin

Köpeklerinize güvenle bakabilmek için pencere kenarlarında bulundurmayınız. Olası bir gök gürültüsünde bile panik yapabilirler.

Anksiyete sargısı

Anksiyete sargısı tekniği köpekleri stres ve korkudan korumak için köpeğin göğsünün ve gövdesinin etrafına bir kumaş sarılması tekniğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir