Kapat

Huawei’nin Bir Fabrikasında Üretim Durduruldu!

Huawei’nin Bir Fabrikasında Üretim Durduruldu! Huawei, Google’ın kararından sonra ne yapacak? Çin ve ABD arası düzelir mi? Huawei üretimi durdurdu

Huawei neden üretimi durdurdu?

Çin ve ABD arasındaki ekonomik rekabet, Çin’in önde gelen teknoloji markası olan Huawei için pek iyi olmadı. Üretimi duran fabrikanın sebebinin “Devam eden ticari savaş” olduğu belirtildi. Bu nedenle Huawei üretimi durdurdu.

Çin’e ekonomik yaptırım uygulayan ABD, Google’a ait tüm servisleri yasakladığını duyurdu. Tüm yeni üretilecek Huawei cihazlar için Android lisansı fes edildi. ABD’nin kara listesine giren Huawei üretimi durdurmak zorunda kaldı.

Trump yaptığı açıklamada, ABD’nin Huawei Technologies şirketine yönelen şikayetlerinin, ABD-Çin ticaret anlaşması üzerinde çözülebileceğini de dile getirdi.

Huawei şimdi ne yapacak?

Peki şimdi Huawei ne yapacak? Huawei böyle bir durumla karşılaşmanın olasılığını düşünerek yaklaşık birkaç yıl önce kendi işletim sistemini yazmaya başlamıştı.

Huawei, yeni işletim sistemi olan Hongmeng’i, Eylül 2019 ile Mayıs 2020 arasında piyasaya çıkaracaklarını duyurdu.

ABD’nin bu yaptırımı, Huawei’yi gerçekten ciddi anlamda etkilediğini görüyoruz. Android gibi alışılmış, kaynağı bol bir işletim sisteminin yanında Huawei’nin yeni işletim sistemi dayanabilecek mi?

Bu da işin diğer boyutu. Huawei’nin yeni işletim sistemi yayınlandığı tarihte inceleme yazımız için takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir